ساعت کار دفتر: بعد از ظهرها با وقت قبلی

دوشنبه 16 تیر 1399

درخاست اجرات المثل بعد از مرگ همسر
    
تعداد بازدید: 170
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/2/6

در تعریف اجرت‌المثل باید گفت که زن وظایف خاصی در زندگی زناشویی دارد که توسط قانون و شرع برشمرده شده است. این وظایف شامل تمکین عام و تمکین خاص است.

درخواست اجرت‌المثل بعد از مرگ همسر:

درخواست اجرت‌المثل بعد از مرگ همسر : در تعریف اجرت‌المثل باید گفت که زن وظایف خاصی در زندگی زناشویی دارد که توسط قانون و شرع برشمرده شده است. این وظایف شامل تمکین عام و تمکین خاص است.

تمکین عام به معنای حضور زن در زندگی مشترک و عمل به وظایفی است که شرع و قانون تعیین کرده است. مثلا زن شرعا نمی‌تواند بدون اجازه همسرش از خانه خارج شود. ادامه تحصیل و کار کردن زن در خارج از منزل نیز باید با اجازه شوهر باشد، هر چند در حال حاضر بسیاری از زنان این حقوق را در عقدنامه دریافت می‌کنند.

تمکین خاص نیز به معنای عمل کردن زن به وظایف زناشویی است. حال اگر زن در طول زندگی مشترک و در خانه همسر خود، کاری به جز این موارد را به دستور شوهر انجام دهد، مستحق پاداشی است که به آن اجرت‌المثل گفته می‌شود.

قانون در صورت فوت شوهر، تکلیف این پرداخت را نیز معلوم کرده است که برابر آن: «زوجه می‌تو اند در صورت مطالبه، اجرت المثل ایام زندگی مشترک خود را از ماترک زوج متوفی با جلب نظر کارشناس مطالبه کند.

به گفته حامد اسکندری وکیل مجرب شیراز اجرت المثل زن یکی از حقوق مالی زوجه  می باشد. اجرت المثل زن به کارهایی گفته می شود که زن در خانه ی شوهر انجام می دهد اما موظف به انجام آن نیست. اجرت‌المثل زن  به معنای پرداختن اجرت کارهایی است که زن در خانه شوهر انجام داده در حالی که این امور از وظایف شرعی او نبوده و برای این کار قصد تبرع (مجانی بودن) نیز نداشته باشد. در این موارد، زوج  موظف به پرداخت اجرت‌المثل زن است.

اجرت المثل زن

بر اساس یک مبنای کلی عمل انسان محترم و مستحق اجرت است و کسی که کاری را انجام می دهد مستحق اجرت است، مگر اینکه قصد تبرع داشته باشد. در تعریف حقوقی آن می توان گفت که ” اگر کسی از مال یا کار دیگری منتفع شود و عین مال باقی باشد و برای مدتی که منتفع شده بین طرفین مال اجاره ای معین نشده باشد آنچه بابت اجرت منافع استیفا شده باید به صاحب مال مزبور بدهد، اجرت المثل نامیده می شود.

شرایط دریافت اجرت المثل زن چیست ؟

اثبات انجام کار های خانه داری توسط زوجه با قصد عدم تبرع مطابق بند الف تبصره ۶ ماده واحده قانون اصلاح مقررات طلاق ” چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا بر عهده وی نبوده به دستور زوج و با قصد عدم تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم نماید “پس دادگاه دو موضوع را برای تعیین آن باید احراز کند :

اولا : اثبات اینکه زوجه به دستور زوج کارهایی که شرعا به عهده وی نبوده انجام داده است.

ثانیا : زوجه در انجام کارهای خانه داری قصد تبرع نداشته است.

به گفته حامد اسکندری وکیل شیراز از آنجا که زوجه در مطالبه آن مدعی است و مطابق قاعده ” البینة علی المدعی ” بار اثبات بر دوش مدعی است لذا زوجه باید صدور دستور از ناحیه زوج جهت انجام کارهای خانه و همچنین دادگاه را متقاعد سازد که قصد تبرع به زوج را نداشته است .

تعیین میزان آن با اثبات دو امر بالا، با توجه به کارهای انجام گرفته توسط زوجه و سنوات زندگی مشترک صورت می گیرد و دادگاه می تواند در تعیین آن از نظر کارشناس بهره جوید. لذا در خصوص مبنای اجرت المثل زن می توان گفت قواعد مسلم حقوقی از جمله منع دارا شدن غیر عادلانه، هیچ کاری بدون اجرت نمی ماند و فرض عدم تبرع همگی دلیلی بر لزوم قرار دادن اجرتی بابت کار زوجه بوده تا بدین وسیله ازغیرعادلانه شدن روابط مالی زوجین جلوگیری به عمل آید.

نحوه مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک

دادخواست الزام شوهر به پرداخت اجرت المثل ایام زندگی مشترک در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد. در این مورد زوجه باید ادعای خود را با شهادت شهود یا ادله دیگر به اثبات برساند و علم قاضی نیز دلیلی دیگر برای اثبات این ادعاست و دادخواست اجرت المثل زن مانند مهریه هر زمانی قابل مطالبه است و اگر شوهر محکوم به پرداخت آن به همسرش شود و آن را نپردازد مطابق قانون زن می تواند تقاضای اعمال ماده ۲ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی را بنماید و همسرش را جلب نماید.

در این خصوص چنانچه مرد توان پرداخت دفعة الواحده را نداشته باشد می تواند اقدام به طرح دادخواست اعسار و تقسیط نماید. زوجه می تواند دادخواست اجرت المثل را مستقل از دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش دهد و نیازی نیست که پس از طلاق به این امر اقدام نماید.

در خصوص مطالبه اجرت المثل زن بعد از طرح دعوا دادگاه به دلایل زوجه تحقیق محلی یا شهادت شهود رسیدگی نموده و متعاقب آن قرار ارجاع امر به کارشناس صادر می شود و کارشناس پس از مطالعه پرونده و با توجه به سنوات زندگی مشترک و گفتگو با زوجین نظر نهایی خود را اعلام می کند و نظر کارشناس ملاک صدور رأی خواهد بود.

ملاک تعیین اجرت المثل زن چیست ؟

معمولا کارشناس در صدور نظر خود به موارد ذیل توجه می کند :

  •  وقتی زوجه بیرون از خانه شاغل باشد چون وقت کمتری را برای کارهای منزل می گذارد به صورت معمول اجرت المثل او نسبت به زنانی که به صورت دائم در منزل کار می کنند کمتر است.
  • تحصیلات زوجه درمیزان آن بسیار مهم است هر چقدر تحصیلات او بالاتر باشد به صورت معمول اجرت المثل او بالاتر است.
  • شئون زن، شغل پدر زوجه، محل زندگی در زمان قبل از ازدواج، همگی در افزایش اجرت المثل  زن تأثیر قابل توجهی دارد.
  • هر چقدر تعداد فرزندان بیشتر باشد زن اجرت المثل بیشتری پرداخت می کند.

آیا مطالبه اجرت المثل زن بعد از فوت شوهر امکان پذیر است ؟

مطابق ماده ۳۳۶ قانون مدنی منعی برای مطالبه ی اجرت المثل زن بعد از فوت شوهر وجود ندارد به عبارت دیگر مطالبه آن در ایام زوجیت مقید به زمان حیات شوهر نیست، با وجود این در صورتیکه زوجه ثابت نماید که در منزل شوهر کارهایی را به دستور مرد انجام داده و قصد تبرع نداشته است می تواند دادخواست مطالبه ی اجرت المثل ایام زندگی مشترک را در دادگاه خانواده مطرح نماید،حامد اسکندری وکیل مجرب شیراز اماده خدمت رسانی در این زمینه است.

در این صورت دادخواست باید به طرفیت وراث متوفی مطرح نماید و در این خصوص باید شهودی را برای اثبات ادعای خود به دادگاه معرفی نماید و چنانچه اموال شوهر بین ورثه تقسیم شده باشد هر کدام از ورثه باید نسبت به سهم الارث خود این مبلغ را پرداخت کنند.

حامد اسکندری بهترین وکیل شیراز با بررسی شرایط موکل و با در نظر گرفتن قوانین موضوعه امکان مطالبه ی آن را بررسی می نماید و در صورتیکه شانسی برای طرح یا دفاع از دعوی وجود داشته باشد با پذیرش پرونده دادخواست رامطرح می نماید. مزایای داشتن وکیل اجرات المثل در شیراز در خصوص مطالبه ی اجرت المثل زن تنظیم صحیح و اصولی دادخواست و پیگیری امور مربوطه در اسرع وقت می باشد.

 حامد اسکندری وکیل شیراز

 

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.