ساعت کار دفتر: بعد از ظهرها با وقت قبلی

سه شنبه 13 خرداد 1399

وکیل چک در شیراز سفته برات امور مالی
    
تعداد بازدید: 678
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1396/11/8

چک و اسناد تجاری

در این جستار به مواردی مانند شیوه‌ی اقامه دعوی مطالبه وجه چک + چگونگی ارائه‌ی دادخواست + چگونگی‌های بهره‌جویی از برتری‌های اسناد تجاری + چگونگی شکایت صدور چک بلامحل و تعقیب کیفری صادر کننده چک + شیوه‌ی وصول چک از راه اجرای ثبت و مشکلات آن خواهیم پرداخت.

 

 

.

اسناد تجاری چک و سفته برای چیست؟

برای تعریف اسناد تجاری دارای بار حقوقی می‌توان چنین گفت که اسناد تجاری به همگی اسنادی که میان تاجران و کسانی داده و گرفته می‌شود گفته می‌شود. مانند اسنادی چون چک ، سفته و برات.

چک چیست؟

برپایه‌ی قانون ماده‌ی 310 قوانین تجارت باید گفت که سند چک یک نوشته است که برپایه‌ی آن صادرکننده مبالغی را که در ئپیش محال علیه دارد سراسر یا بعضا بازگشت و یا به دیگری واگذار می‌کند. البته این تحریف طبق معمول به دلیل داشتن واژه‌های عربی و اصطلاحات حقوقی نامفهوم است و ما در ادامه آن را به زبان ساده پارسی خواهیم آورد.
چک به زبان ساده: چک یک نوشته است که برپایه‌ی آن نوشتار کسی که آن را صادر کرده است می‌تواند همگی یا بخشی از پولی که پیش بانک دارد را پس بگیرد یا به دیگر کسان واگذار کند.

انواع چک عادی،تاییده شده، تضمینی، مسافرتی

چک دو گونه اصلی دارد و البته دو گونه دیگر که جمعا 4 نوع می شود. چک عادی که چکی است که کسان ( افراد ) به حساب جاری خود می‌ریزند و کسی که آن چک را دارد ضمانتی به جز اعتبار صادرکننده‌ی چک ندارند. چک تایید شده چکی است که کسان بانک ها به جساب خود صادر می‌کنند و از سوی بانک محال علیه وجه پرداختی آن تایید می‌شود. بانک در واقع پس از امضا و تایید معادل پول چک را در حساب جاری آن کس مسدود می‌کند.

دو گونه چک دیگر شامل چک تضمینی یا رمز دار است. چک رمز دار تضمین شده از سوی همان بانک به عهده همان بانک و با درخواست مشتری صادر می شود و پرداخت از سوی بانک ضمانت می‌رود. کسی که درخواست کننده چک ضمانت شده است نیازی به داشتن حساب جاری در بانک صادر کننده چک ندارد.
هرچکی دارای جنبه حقوقی است یعنی صادرکننده ملزم است وجه آن را در سررسید بپردازدواما هرچکی کیفری نیست به این معنی که علی رغم مسئولیت پرداخت وجه ممکن است .

مطالبه وجه چک و صدور قرار تامیین خواسته

مطالبه وجه چک و سفته و اسناد تجاری از روش‌های زیر قابل پیگیری حقوقی است و وکیل چک در شیراز به یکی از شیوه‌های حقوقی تخصصی کار را دنبال خواهد کرد

طرح شکایت کیفری

این شکایت ضد صادر کننده چک اگر جمع بودن شرایط حقوقی احراز شده باشد. یعنی می توان اقدام به شکایت کیفری از صادرکننده چک نمود. ضد ضامن ها و ظهر نویسان طرح دعوی کیفری امکان پذیر نیست. برای تعقیب چک کیفری کسی که چک را در دست دارد و دارنده‌ی چک به‌شمار می‌آید فرصت 6 ماه‌ای دارد ( پس از تاریخ صدور که زمان سررسید است ) تا برای دریافت پول به بانک مورد نظر مراجعه کند و در صورتی که چک قابل پرداخت از سوی بانک نباشد گواهی عدم پرداخت را دریافت کند و تا 6 ماه پس از دریافت گواهی عدم پرداخت چک از بانک نیز باید برای مطرح کردن شکایت به دادسرا رجوع کند.
کسی که شاکی است حتما باید به دادسرایی برود که بانک محال علیه  که گواهی عدام پرداخت را صادر کرده در حوزه‌ی قضایی و حقوقی آن دادسرا قرار داشته باشد.

اقدام حقوقی از دوایر اجرای ثبت

برپایه‌ی قانون صدور چک، چک‌های صادر شده در عهده بانک ها در حکم سند باید اجرا شوند و دارنده ی چک توانایی این را دارد که اگر وجه پرداخت نگردد، از طریق دوایر اجرای ثبت تقاضای صدور اجرائیه صادرکننده و صاحب حساب را مطرح کند. برای این کار یعنی صادر کردن اجرائیه، دارنده ی چک باید خود چک و گواهی عدم پرداخت بانک را به اجرای ثبت اصناد جایگاه زندگی خود تحویل بدهد. و اجرای ثبت نیز با این شرط دستور اجرا را صادر خواهد کرد که امضای صادر کننده با نمونه امضای درون بانک از سوی بانک تایید شده باشد.

اقامه دعوی مدتی یا دادخواست

در این شیوه وکیل چک دارنده ی چک ضد همگی مسئولین مورد از جمله صادر کننده و ظهر نویس و ضامن با گردآوری شرایطی در اعمل ماده ی 249 قانون تجارت اقامه ی دعوی می کند. ضمن آن کسی که چک را در اختیار دارد می تواند بات عمل به برخی از کارها بدون پرداخت حسارت احتمالی توقیف اموال بدهکار را از دادگاه درخواست کند.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.