ساعت کار دفتر: بعد از ظهرها با وقت قبلی

دوشنبه 12 خرداد 1399

مجازات مزاحمت تلفنی
    
تعداد بازدید: 1286
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1397/4/12

قبل از پرداختن به مزاحمت تلفنی در جایگاه یک جرم، بد نیست نگاهی به معنای این اصطلاح و مصادیق آن داشته باشیم. مزاحمت در لغت به معنای زحمت دادن و..

مجازات مزاحمت تلفنی

قبل از پرداختن به مزاحمت تلفنی در جایگاه یک جرم، بد نیست نگاهی به معنای این اصطلاح و مصادیق آن داشته باشیم. مزاحمت در لغت به معنای زحمت دادن و رنج رسانیدن است و در صورتی که این مزاحمت با استفاده از تلفن انجام پذیرد به معنای سوءاستفاده و عدم استفاده صحیح و بهینه از وسیله ارتباطی خاصی نظیر تلفن است. چنین سوءاستفاده‌ای یعنی مزاحمت تلفنی ممکن است عمدی یا غیرعمدی باشد.

مزاحمت تلفنی از طریق تلفن یا پیامک

در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک و یا تلفن، اگر توهین شدیدی هم صورت گرفته باشد، امکان تقاضای «اعاده حیثیت» از سوی شاکی وجود دارد. در صورتی که طرف مقابل ناشناس باشد در بخش مربوط به متشاکی از واژه  «نامشخص» استفاده می شود.

صور گوناگون مزاحمت‌های تلفنی

الف) سوت کشیدن، سکوت و همچنین فوت کردن در گوشی بدون وقفه.

 ب) فحاشی و  زدن حرفای رکیک به شنونده و پاسخگوی تلفن و گاه گفتن خبرهای دروغ و غیر واقعی به مخاطب و زدن تهمت‌های ناروا که ممکن است عواقب وخیمی را دربرداشته باشد.

پ) دادن خبرهای کذب و تکان دهنده که موجب شوک آنی و برهم زدن آرامش اعضای خانواده مخاطب می‌باشد.

ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی

در ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی در تعریف مجرمانه مزاحمت تلفنی به عنوان جرمی مقید آمده است که مزاحمت تلفنی در واقع «ایجاد مزاحمت برای شخصی و برهم زدن آسایش روانی وی» است.

زمان و مکان جرم مزاحمت تلفنی

زمان و مکان، جزو ارکان متشکله این جرم محسوب نمی‌شود و قصد برقراری تماس مزاحمت‌آمیز و قصد ایجاد مزاحمت، به ترتیب سوءنیت عام و خاص این جرم محسوب می‌شود. 

مجازات مزاحمت تلفنی نیمه شب به بعد

با این که زمان و مکان جزء ارکان متشکله جرم مزاحمت تلفنی محسوب نمی‌شود درعین حال حقوقدانان بر این امر اعتقاد دارند که کسانی که از نیمه شب به بعد به وسیله اعمالی از طریق تلفن سلب آسایش دیگران کنند و این مزاحمت موجب خسارت مالی یا جانی به شنونده یا گیرنده پیام گردد، مطابق قانون مسئولیت مدنی و قانون جزا، متهمین مورد تعقیب خواهند شد.

مجازات قانونی مزاحمت تلفنی

در ماده۶۴۱ قانون مجازات اسلامی آمده است که هرکس به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون شرکت مخابرات در خصوص مزاحمت تلفنی

این تبصره که ذیل قسمت اخیر ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی آمده است بیان می‌کند که هرکس وسیله مخابراتی در اختیار خود را ، وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد، یا با عمد و سوءنیت ارتباط دیگری را مختل کند برای بار اول بعد از کشف ارتباط تلفن او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه خواهد بود. برای بار دوم پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم تقاضای مشترک و پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود و برای بار سوم، شرکت ارتباط تلفنی وی را به طور دائم قطع و اقدام به جمع‌آوری منصوبات تلفن نموده و ودیعه مربوط به مشترک را بعد از تسویه‌ حساب مسترد خواهد نمود.

مراحل ایراد شکایت در هنگام مزاحمت های تلفنی

مزاحمت تلفنی موضوعی است که علاوه بر امکان پیگیری از سوی شرکت مخابرات، از طریق دادسرا و در قالب شکایت کیفری نیز قابل پیگیری می‌باشد. برای این کار تنها کافی است به دادسرای محل سکونت یا کار خود یعنی جایی که مزاحمت در آنجا رخ داده مراجعه کنید. برای سرعت در رسیدگی به کار با داشتن نامه‌ای از مخابرات سریعتر مزاحمت را‌ پیگیری نمایید. در این مرحله روی یک برگه کاغذ شکایت خود را مطرح می‌کنید. عنوان مجرمانه این شکایت هم چنین است: «ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک و یا تلفن.» اگر توهین شدیدی هم صورت گرفته باشد، شاکی می‌تواند تقاضای «اعاده حیثیت» را هم مطرح کند. ممکن است طرف مقابل «نامشخص» باشد. در چنین حالتی در بخش مربوط به متشاکی کلمه «نامشخص» ذکر می‌شود. بعد از این مرحله، با ارجاع شکایت به یکی از شعبه‌های دادیاری یا بازپرسی، با نامه‌ای که دادگاه خطاب به کلانتری برای تکمیل کردن تحقیقات می‌نویسد، کلانتری از مخابرات درخصوص این شماره تلفن استعلام و تقاضای پرینت مکالمات تلفنی را عنوان می‌کند. همچنین ممکن است این استعلام به طور مستقیم از سوی دادگاه خطاب به مخابرات ارسال شود، اما بخش اولیه کار در این مرحله شناسایی مزاحم می‌باشد.

مجازات مزاحم تلفنی در صورت متحمل ضرر شدن

اگر در اثر ارتکاب عمل مزاحم، شخص متحمل ضرر و زیان مادی شود، در این صورت مطابق قوانین جاری کشور، شاکی می‌تواند با تقدیم دادخواست به دادگاه‌های حقوقی به همراه دلایل اقدام کند. هرگاه متهم مجرم شد دادگاه، مکلف است که ضمن صدور حکم جزایی نسبت به مطالعه ضرر و زیان مدعی خصوصی، حکم صادر نماید و هرگاه نیاز بیشتر به تحقیق پیرامون ورود خسارت مدعی خصوصی باشد، پس از رسیدگی لازم مطابق ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه های عمومی و انقلاب مصوب ۷۹ نسبت به صدور حکم بعد از اطمینان اقدام نماید.

مزاحمت تلفنی که موجب مرگ یا ضرر جانی شود

مزاحمی که عمدا و یا با سوء نیت به وسیله تلفن خبر فوت یکی از نزدیکان شنونده را به او بدهد و این خبر موجب مرگ یا مرض شنونده شود، مطابق با قانون جزا مجازات خواهد شد و مورد شنونده یا گیرنده پیام حتی تا حد اعدام هم قابل کیفر خواهد بود.

مزاحمت تلفنی یک جرم عمومی می‌باشد

در صورت وقوع مزاحمت تلفنی، علاوه بر آنکه مرتکب جرم، مشمول اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات می گردد در صورت شکایت شاکی مطابق قانون مجازات اسلامی ماده ۶۴۱ برای وی حبس از یک تا شش ماه در نظرگفته خواهد شد. به نظر می رسد که در صورت گذشت شاکی تعقیب کیفری و اجرای مجازات متوقف نخواهد شد به دلیل این که این جرم از جرایم عمومی است و ماده ۷۲۷ قانون مجازات اسلامی این جرم را در عداد جرایم قابل گذشت قرار نداده ‌است.

وکیل خوب در شیراز

اگر چه پرونده هایی نظیر مزاحمت تلفنی بنظر ساده بنظر می رسد اما بهتر است حتی در چنین پرونده های ساده و پیش پا افتاده ای نیز از مشاوره های یک وکیل کارآمد و مجرب برخوردار گردید. دریافت چنین مشاوره هایی در پیشبرد صحیح و منصفانه پرونده کمک شایانی خواهد کرد. حامد اسکندری یکی از برترین دانش آموختگان رشته حقوق خصوصی و دارای پروانه پایه یک وکالت است. شما هموطنان گرامی در شیراز می توانید با مراجعه به این موسسه از مشاوره با وکیل دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده، بیمه، تجارت، تعزیرات، اداره کار، شهرداری و امور گمرکی بهره مند گردید.

بهترین وکیل در شیراز

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.