آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

ترک منزل توسط همسر و عواقب آن 

 
 

به گفته حامد اسکندری وکیل پایه یک دادگستری ، داشتن منزل از ملزومات شروع به زندگی مشترک می باشد و یکی از اهداف زوجین از ازدواج ، تشکیل خانواده و سکونت در کنار یکدیگر است . به محض وقوع عقد نکاح طرفین نسبت به یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می شوند که یکی از این حقوق و تکالیف تهیه منزل مشترک و زندگی کردن با یکدیگر و تمکین می باشد .

اختیار مسکن در حقوق ایران با مرد است و زن باید در منزلی سکونت نماید که شوهر تعیین می کند مگر اینکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شده باشد بنابراین ممکن است ضمن عقد نکاح یا به موجب قرارداد دیگر ، اختیار تعیین مسکن به زن داده شود . در این صورت مرد مکلف است در منزلی که زن تعیین می کند سکونت نماید . در این راستا ممکن است زن یا مرد منزل مشترک را ترک نمایند که هر کدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد .

 

ترک منزل توسط زن

اگر اختیار تعیین مسکن به زن داده نشده باشد ، زن نمی تواند از زندگی در محلی که شوهر معین کرده خودداری کند مگر اینکه بودن او با شوهر در یک منزل ، متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد ، مثلاً اگر مرد زن را شکنجه و آزار دهد ، یا بخواهد به زور مالی از او بگیرد ، یا او را به انجام اعمال نامشروع وادار کند ، در این گونه موارد زن می تواند مسکن جداگانه اختیار کند . بنابراین ، همین که زن بیم معقولی از ضرر داشته باشد ، ضرری که عادتاً نمی توان تحمل کرد ، می تواند منزل شوهر را ترک کند .

آنگاه هر یک از زن و شوهر می توانند برای تعیین تکلیف قطعی به دادگاه رجوع کنند . هر گاه زن در دادگاه مظنه ضرر را ثابت کند ، دادگاه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است ، نفقه بر عهده شوهر خواهد بود . هر گاه اختلاف زن و شوهر به دادگاه کشانده شود ، تا تعیین تکلیف قطعی ، دادگاه منزلی به طور موقت برای زن تعیین خواهد کرد . ماده ۱۱۱۶ قانون مدنی در این مورد گفته است ، تا زمانی که تکلیف محاکمه بین زن و شوهر مشخص نشده باشد ، محل سکونت زن به تراضی مشخص می شود و در صورت عدم تراضی ، دادگاه با کسب نظر از خویشاوندان طرفین منزلی را معین خواهد کرد و در صورتی که خویشاوندان نزدیکی نباشد خود دادگاه محل مورد اطمینانی را معین خواهد کرد .

 

ترک منزل توسط همسر

اگر زنی که اختیار تعیین تکلیف منزل مشترک به او داده نشده و طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی هیچ گونه ضرر بدنی یا شرافتی یا مالی نداشته باشد و بدون هیچ گونه علت موجهی منزل مشترک را ترک کرده باشد طبق قانون ناشزه محسوب شده و شوهر می تواند به دادگاه مراجعه کند و الزام به تمکین او را بخواهد ، طبق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی اگر زن بدون اینکه دلیل مشروعی داشته باشد از ادای وظایف زوجیت که یکی از آن ها زندگی در منزل مشترک است خودداری کند مستحق نفقه نخواهد بود. ولی در صورتی که زن به موجب قانون مجاز به ترک منزل باشد مستحق نفقه خواهد بود و در صورت امتناع از پرداخت نفقه مرد به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم خواهد شد . ( ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده)

-اگر در قباله نکاح زنی به طور مطلق شرط شود که تا مدت ۳۰ سال اختیار تعیین مکان با زن است آیا این شرط فقط به زن حق می دهد که شهر محل سکونت را تعیین کند یا حق تعیین خانه نیز با اوست ؟

به گفته حامد اسکندری ، وکیل خانواده در شیراز اطلاق شرط شامل اختیار خانه معین نیز خواهد بود . پس شوهر مکلف است در خانه ای که زن تعیین می کند سکونت کند و نمی تواند برای زنی که از سکونت در منزل انتخابی شوهر خودداری می کند ، دادخواست تمکین دهد . دیوان عالی کشور در یک رأی این نظر را پذیرفته و می گوید : اگر در نکاح نامه شرط شده باشد که تا مدت ۳۰ سال اختیار مکان مطلقاً با زوجه است ، اطلاق شرط شامل اختیار خانه معین نیز خواهد بود و نمی توان اختیار او را منحصر به تعیین شهر دانست ، تا مثلاً اقامت او در خانه ی پدر و نرفتن در خانه ی شوهر موجب عدم تمکین گردد . دیوان عالی کشور در یک رأی دیگر اعلام می دارد : اگر به موجب نکاحنامه حق اختیار مکان برای زوجه مقرر گردیده باشد ، در این صورت ، دعوای تمکین که عبارت است از تقاضای بازگشت مشارالیها به منزلی که خود اختیار کرده است ، بی مورد است .

-اگر مرد زن خود را به زور از خانه بیرون کند تکلیف چیست؟

اگر مرد زن را از منزل مشترک بیرون کند زن باید به پلیس زنگ بزند و گزارش تهیه کرده و صورت جلسه کند سپس شکایت کیفری ترک انفاق علیه مرد مطرح کند و نفقه خود را بگیرد . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره به صورت حضوری و تلفنی با حامد اسکندری وکیل شیراز، با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید .

 

ترک منزل توسط مرد

ترک منزل توسط مرد موجب در تنگنا قرار گرفتن زن می گردد مخصوصاً زنی که منبع درآمد ندارد یا از حمایت خانواده برخوردار نیست . همان طور که قانون به زنی که تمکین نمی کند و خانه را ترک کرده ناشزه می گوید به مردی که تمکین نمی کند و ترک منزل کرده ناشزه گفته می شود . طبق قانون مدنی ، اگر مرد منزل مشترک را به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون دلیل موجهی ترک کند موجب عسر و حرج برای زن می شود و زن می تواند تقاضای طلاق کند . همچنین در شروط سند نکاحیه آمده است ؛ اگر زوج بدون عذر موجه زندگی مشترک را ترک کند و یا اینکه شش ماه متوالی از نظر دادگاه غیبت کند در صورت اثبات و پذیرش در دادگاه زن وکیل مرد در طلاق خواهد شد .

اگر مردی که خانه را ترک کرده است مجهول المکان باشد و دسترسی به او توسط زن امکان پذیر نباشد و زن بتواند در دسترس نبودن زوج را اثبات کند. همه چیز به صورت غیابی انجام خواهد گرفت و دادگاه باید بدون حضور شوهر رأی دهد و حکم عادله صادر نماید .

 

حامد اسکندری وکیل پایه یک دادگستری شیراز مهیا برای ارائه خدمات مشاوره و پذیرش وکالت به شما عزیزان در تمام امور حقوقی و کیفری می باشد . برای مشاوره تلفنی و حضوری با حامد اسکندری تماس بگیرید.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر