آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

وکیل خیانت در امانت در شیراز

 

امانت در اصطلاح کلی به یکی از صفات معنوی انسان اشاره دارد که در مقابل صفت خیانت قرار میگیرد. گاهی نیز امانت به مالی اشاره دارد که نزد کسی به امانت گذاشته می شود و در اینجا فردی که امانت به او سپرده شده را ” امین ” می نامند. مسئولیت امین ، هنگامی که کالای مورد امانت در اختیار او قرار می گیرد شروع می شود و طبق عرف و اخلاق و قانون فرد متعهد می شود که حافظ کالای مورد امانت باشد.

 

معنای خیانت در امانت چیست؟

طبق تعریفی که در قانون آمده است خیانت به معنای پیمان‌شکنی، نقض عهد، بی‌وفایی و رعایت نکردن امانتداری است و اصطلاح خیانت در امانت عبارت است از استعمال، تصاحب، تلف و یا مفقود نمودن توأم با سوء نیت مالی، که از طرف مالک یا متصرف قانونی به کسی سپرده شده و بنا بر استرداد یا به مصرف معین رسانیدن آن بوده است که قانون این عمل را جرم اعلام کرده است.

 

جرم خیانت در امانت در قانون اساسی

طبق فصل بیست و چهارم قانون اساسی و ماده ۶۷۳ و ۶۷۴ جرم خیانت در امانت بیان شده است:‌

“ماده ۶۷۳ ـ هرکس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده ‌است یا به هر طریق بدست آورده سو استفاده نماید به یک تا سه‌سال حبس محکوم خواهد شد.

ماده ۶۷۴ ـ هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل‌ سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هرکار با اجرت یا بی‌اجرت به کسی داده شده و بنابر این بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی ‌برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس ‌از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.”

 برای پاسخگویی به سوالات خود در زمینه خیانت در امانت در شیراز می توانید با بهترین وکیل شیراز از جمله حامد اسکندری تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

 

موارد حقوقی خیانت در امانت

طرح پرونده کیفری که به کمک وکیل خیانت در امانت در شیراز می توان در اثبات حق کمک گرفت وقتی انجام می شود که بعد از سپردن امانتی به شخص امین، او از بازگشت آن خودداری نماید.

در آرای اصراری دیوان عالی موارد جرم خیانت در امانت آمده است که به دو مورد اشاره می کنیم:

” اگر جنسي به امين داده شود تا بفروشد و قيمت آن را به مالك جنس رد كند و امين پس از فروش در قيمت آن تصرف كند، چون در حقيقت قيمت آن جنس ضمن خود جنس در نزد او امانت قرار داده شده بوده بنابراين، اين تصاحب قيمت پس از فروش جرم مشمول ماده ٢٤١ قانون كيفرعمومي است.”

” كسي كه نسبت به ملكي امين باشد، نسبت به عوايد و منافع آن نيز امين محسوب شده و درصورتي كه حيف و ميل كرده باشد، مطابق ماده ٢٤١ قانون مجازات عمومي عملش جرم خواهد بود.”

از مواردی که جرم خیانت در امانت در عمل ارتکابی مشمول می شود این است که مورد امانت حتما باید به وسیله مالک یا وکیل قانونی او به امین سپرده شود و در غیر اینصورت اگر فردی شخصا مالی را به دست آورد، مرتکب خیانت در امانت نشده است ، ولی ممکن است این عمل مصداق سرقت یا کلاهبرداری باشد. به عبارتی ، اثبات جرم خیانت در امانت فرع بر سپرده شدن مال به امین است ، در نتیجه اگر امین فوت کرد و ورثه او مورد امانت را استعمال ، مفقود ، تصاحب کنند، مرتکب جرم خیانت در امانت نشده اند زیرا که مورد امانت به آنها سپرده نشده است و بالعکس ارتكاب رفتار خائنانه توسط امين حتي پس از فوت مودع يا پس از فروختن مال توسط سپارنده اصلي به ديگري هر چند كه به ضرر ورثه يا مالك جديد تمام مي‌شود، خيانت در امانت محسوب خواهد شد، ‌چراكه عنصر اساسي سپردن موجود بوده است.

 

سوالاتی که ممکن است به آن برخورد کنید:

اگر فرد امین فوت کند و ورثه وی مال مورد امانت را به نفع خود تصرف کند آیا مصداق خیانت در امانت است؟نظر قانون در این باره چیست؟

حقوقدانان در این مورد دو نظریه ارائه داده اند:

برخی از آنان بر این عقیده اند که: “اگر امین فوت کرده و ورثه او مال سپرده شده به امین را تصرف کنند مرتکب جرم خیانت در امانت نشده اند، زیرا که مال به آنها سپرده نشده بود” یا به عبارتی بر این عقیده اند که عنصر اساسی سپرده شدن در رابطه بین ورثه امین با مالک یا متصرف قانونی وجود ندارد.

برخی دیگر از حقوق دانان نظر بر این دارند که: “در مورد فوت امین که مال امانی در اختیار ورثه او قرار می گیرد، ورثه امین حکم خود امین را خواهند داشت و در صورت عالم بودن به امانت هرگاه آن را تصاحب کنند خائن محسوب می شوند.”

البته در این مورد به نظر می رسد قانون گذار می بایست برای رفع این نقص قانونی، ماده واحده جدیدی در مورد مسئولیت کیفری ورثه های فرد امین متوفی وضع کند که در آن هم عدالت و انصاف رعایت شود و هم اینکه موازین علم حقوق در نظر گرفته شود.

سوال بعدی به این صورت است که اگر مالک مورد امانت فوت کند و یا مالکیت مال را به دیگری واگذار نماید و امین نسبت به مال مورد امانت عمل خائنانه ای انجام دهد، آیا جرم خیانت در امانت انجام شده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این عمل مصداق خیانت در امانت است و جرم محسوب می شود چرا که اصل سپرده شدن موجود بوده و با فوت مالک از بین نمی رود.

 

نحوه اثبات جرم خیانت در امانت

این جرم ، از جرایمی است که به سختی قابل اثبات است و به کمک وکیل خیانت در امانت در شیراز صورت می پذیرد و نیاز به شرایط و دلایل کافی می باشد که در دادگاه قابل اثبات باشد. در اثبات این جرم تفاوتی نمی کند که مورد امانت منقول باشد یا غیر منقول به این صورت که قانون گذار توجهی به وجه ارزش اقتصادی موضوع جرم ندارد و حتی مواردی که قابل خرید و فروش در بازار هم نباشند در صورتی که امین از بازگشت آن به صاحب مال امتناع کند ، مصداق جرم خیانت در امانت است.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر