آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

دعاوی فسخ قرارداد

 

 

عهدنامه ها به علت هایی مدت زمان های گوناگونی دارند و گذشتن این مهلت سبب تمام شدن رابطه های قراردادی می گردد . یکی از این موارد فسخ قرارداد است که دعاوی حقوقی مخصوصی را دربر دارد . در این مقاله می خواهیم ببینیم که در رویارویی با فسخ چه طور باید رفتار کرد و چگونه مبادرت نمود.

 

ایجاد حق فسخ قرارداد

باطل کردن قرارداد امکان دارد به علت های گوناگونی انجام شود و در کل باطل کردن عهدنامه براساس حقی است که یا از طریق سازش دو طرف به وجود می اید و یا اینکه از راه حکم مستقیم قانون و طرح دعاوی حقوقی ایجاد می شود و این حق برای دو طرف است و همین طور شامل نفر سوم هم می شود.
دو طرف قرارداد می توانند در ضمن قراردادی که بسته می شود و یا بیرون از آن برای یکی از دو طرف و یا نسبت به هر دو طرف و یا فرد سوم، حق باطل کردن عهدنامه را بگذارند . وقتی که فردی ملکی را به دیگری بفروشد و در آن پیمان ببندند که هر یک از طرفین یا شخص ثالث هر زمانی بخواهد قادر باشد در طی یک ماه آن معامله را باطل نماید ، که در اصطلاح حقوقی خیار شرط گفته می شود و براساس مواد ۳۹۹ و ۴۰۰ قانون مدنی خواهد بود.

 

قانون فسخ قرارداد

قانون برخی اوقات به علت اینکه از زیانی که ناخواسته از عهدنامه بدست می اید و شامل یکی از دو طرف معامله هم می شود پیشگیری شود به هر کدام از آن ها به طور مستقیم حق داده می شود که قادر باشند با طرح دعاوی فسخ قرارداد، از راه دادگاه حقوقی مبادرت نمایند.
فردی که حق فسخ دارد اول ضروری است از راه اظهارنامه خواست خود را حاکی بر فسخ به خوانده دعوا ، برساند . بعد به طرح دعوای حقوقی مبادرت نماید و سپس دادگاه با تفضل به نشانه ها و شواهد صدور حکم حاکی بر تأیید مراتب فسخ قرارداد مبادرت می نماید.
در مواقعی که باطل کردن فوری می باشد در دعاوی حقوقی کسی که حق فسخ دارد باید به سرعت اظهارنامه به شخص مقابل بفرستد و بی درنگ به طرح دعوا مبادرت ورزد تا فوریت بحث ملاحظه شود و از میان نرود.

 

دادگاه حقوقی صالح برای فسخ قرارداد

در دعاوی حقوقی هر وقت خوانده ساکن ایران نباشد اما در ایران جایی برای زندگی موقتا داشته باشد خواهان می تواند که در دادگاه آن مکان اقامه دعوا بنماید و در اگر در ایران جایی برای زندگی موقت نداشت اما مال غیر منقول داشت مانند اینکه خانه و یا زمین داشته باشد دعوا در دادگاه حقوقی برپا می شود که مال غیرمنقول خوانده در حوزه آن دادگاه واقع شده است .
دعاوی حقوقی که در ارتباط با اموال غیر قابل انتقال مطرح می شود مثل دعوای مالکیت، مزاحمت، جلوگیری از حق و تصرف خصمانه در دادگاهی بر پا می‌شود که مال غیر منقول در حیطه آن دادگاه واقع شده است، حتی اگر خوانده در آن حیطه ساکن نباشد این بحث در دعاوی حقوقی فسخ که در ارتباط به اموال غیر منقول است مدنظر قرار داد می شود و در انتها دادگاه صالح برای این دعاوی دادگاه محل مال غیر منقول است.
در باب تاثیر فسخ باید بگوییم که بر آینده اثر دارد و فسخ سبب می گردد که بستن قرار داد از وقت تحریر فسخ متلاشی شود و اثرات آن از بین برود و تاثیری بر گذشته نخواهد داشت پس در دعاوی حقوقی باطل کردن مواردی که مورد معامله است معمولا تا وقت فسخ، به فردی تعلق دارد که از طریق قرار داد صاحب شده است چون ثمرات وصل به ان از مورد معامله جدا نمی شود و در باب منافع جدای آن تا زمان فسخ ، برای فردی که از راه قرار داد صاحب شده خواهد بود و پس از اینکه بطلان انجام شد مورد معامله و ثمرات آن به فردی تعلق دارد که از طریق فسخ صاحب می شود.

 

دادگاه صالح تنفیذ فسخ

در دعاوی حقوقی باطل کردن به شکل منحصر به فرد در خصوص عهدنامه ها مزیت خاصی برای درخواست دهنده بر اساس ماده ۱۳ قانون آیین دادرسی مدنی دارد در این باب شخص قادر است به دادگاهی که عهدنامه در حیطه آن بسته شده است یا عهد باید در آن به اجرا در اید ، رجوع کرده و اقامه دعوا کنند.
نکته بااهمیت این است که در این باب حکم دادگاه جنبه اعلامی می یابد و این دقیقا نقطه مقابل مواقعی است که حکم دادگاه جنبه تاسیسی داشته و دادگاه با داخل شدن به اصل دعوا و مطالعه دلایل اصطلاحا حق را به یکی از دو طرف داده در انتها این مزیت خاص تنها برای این نوع از دعاوی خواهد بود.

 

دعاوی حقوقی فسخ مالی است یا غیر مالی

با دقت بر اینکه منتسب فسخ از چه سبک حقی است ، می شود مالی و یا غیر مالی بودن را مشخص کرد اما باید مد نظر قرار داد که معیار تمایز دعاوی مالی از غیر مالی این است که هروقت حقی که در خطر ضایع شدن یا حاشا قرار گیرد مالی بوده و حقی که ایجاد می شود و توانایی تغییر به وجه را داشته باشد این حق و دعوا مالی بوده و در انتها دعاوی حقوقی فسخ در رابطه به آن هم مالی است و در جز این موارد غیر مالی بودن حق و دعوای مد نظر است.

 

استفاده اظهارنامه در دعوای فسخ

فردی که می خواهد قراردادی را باطل کند الزامی است اول خواست خود مبنی بر فسخ معامله را به طرف عهدنامه اطلاع دهد که اصولا این کار از راه فرستادن اظهار نامه به طرف قرارداد انجام می شود، بعد باید دعوایی تحت عنوان اعلام بطلان قرارداد در دادگاه صالح که قادر است طبق مورد دادگاه ، مکان زندگی خوانده یا دادگاه مکان بودن مال غیر منقول باشد، برپا شود . این بحث در مواقعی که فوریت در گرفتن حق نیاز است بیشتر استفاده می شود چون که فرستادن اظهارنامه از علت های ملاحظه تشریفاتی در ارتباط به فوریت می باشد و در بعضی مواقع به علت اینکه باطل کردن به خواست دو طرف مرتبط است و سازش دو طرف بحث را حل و فصل می کند فرستادن اظهارنامه سبب می گردد که دو طرف زمان خود را در دادگاه نگذرانند و به آنچه در نظر داردن در کمترین زمان برسند.

بهتر است در چنین مواردی از وکلای متخصص در زمینه ی عقد قرارداد های مختلف کمک گرفته شود تا قرارداد مربوطه اعتبار کافی داشته باشد و هر یک از طرفین نیز با اطمینان خاطر قرارداد را امضا کنند که کمتر با فسخ قرارداد مواجه شوند. حامد اسکندری در شیراز در زمینه ی عقد قرارداد های مختلف بسیار توانا بوده و با وکلای متخصص در زمینه ی عقد قراردادها همکاری می کند. اگر می خواهید در زمینه ی عقد قرارداد از اطمینان خاطر کافی برخوردار شوید می توانید برای مشاوره با وکیل قراردادها در شیراز با شماره های درج شده تماس حاصل کنید. حامد اسکندری وکیل دادگستری شیراز ، با پیشیینه ای درخشان در ثبت قراردادها، نوید موفقیت را به موکلین گرامی می دهد.

حامد اسکندری وکیل شیراز

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر