آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

سهم ارث زن

 

 

بحث در مورد حقوق بشر و جایگاه ویژه ی آن در میان جوامع از جمله مباحثی است که مورد توجه همگان قرار دارد. در این میان حقوق زن به عنوان یک انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
طبق گفته حامد اسکندری وکیل شیراز جلوگیری از تبعیض های حقوقی و رفع تبعیض هایی که در برخی از جوامع بر علیه زنان وجود دارد، دفاع از حقوق زنان در سطح بین المللی از جمله مباحثی است که ذهن بشر امروز را به خود مشغول کرده است. یکی از مباحث حقوقی در مورد زنان، ارث زن است. همان گونه که مستحضر هستید قوانین حقوقی ارث در ایران ، در مورد زن و مرد متفاوت است. ارث زن به دو دسته تقسیم می شود. ارثی که به عنوان دختر خانواده از پدر یا مادر به او می رسد. دوم، ارثی که از جانب همسر و یا پس از فوت همسر به او تعلق می گیرد. مبحثی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم، مورد دوم یعنی ؛ماترکی است که زن از شوهر به ارث می برد.

 

ارث زن از شوهر

با استناد به ماده ی ٩٤٦ قانون مدني كه توسط نمايندگان تصویب شده است. «زوجه از همـه امـوال زوج ارث مي برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن از زوج، يك هشتم از عين امـوال منقـول و يـك هـشتم از قيمـت اموال غيرمنقول را به ارث ميبرد و در صورتي كه زوج، فرزندی نداشته باشد، سهم زوجه یک چهارم از همه ی اموال زوج می باشد.»
پیش از تصویب این قانون زوجه سهم چندانی از اموال غیرمنقول نداشت که خوشبختانه با بررسی های انجام گرفته، این قانون تصحیح شد. اما لازم است به صورت شفاف بدانیم که زن از چه اموالی ارث می برد؟ لذا در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

 

زن چه اموالی را به ارث می‌برد

همان گونه که اشاره نمودیم زوجه به عنوان همسر زوج ، حق دارد که یک چهارم یا یک هشتم از اموال همسر خود را به ارث ببرد. ماده ۹۴۸ قانون مدنی این حق را به زن می دهد که حق خود را از عین اموال استیفا کند. لذا می‌تواند ، ورثه را از طریق دادگاه اجبار به قیمت گذاری و دریافت سهم خود نماید. در صورت ممانعت ورثه، براساس رویه قضایی موجود، زن می‌تواند سهم مشاع خود را از عین یعنی؛ خود زمین و خانه تملک کند. سهم زوجه از اموال منقول و غیر منقول به شرح ذیل می باشد.

زوجی که فرزند دارد : یک هشتم از عین اموال منقول مانند: ماشین ، موتور و.. را به ارث می برد. همچنین یک هشتم از اموال غیر منقول مانند؛ زمین ، باغ ، خانه ، مغازه به او تعلق خواهد گرفت.
زوجی که فرزند ندارد : اگر زوجین فرزندی نداشته باشند، پس از مرگ زوج یک چهارم از اموال سهم زوجه است. لذا لازم است بعد از مرگ زوج ، علاوه بر اموال منقول ، اموال غیر منقول نیز قیمت گذاری شده و یک چهارم یا یک هشتم از آن با توجه به قانون به زن داده شود.

 

ارث زن در ازدواج موقت

ارث بردن زن از همسرش در شرایطی امکان پذیر است که ، عقد دائم در بین آن ها جاری شود. با توجه به ماده ۹۴۰ قانون مدنی می توان گفت : در صیغه و ازدواج موقت ارثی برای زن تعیین نشده است. لازم به ذکر است ، زن نمی تواند شرط ارث را در نکاح موقت ثبت نماید و در صورتی که شرط شود، باطل است.

 

ارث زن در صورت طلاق

ماده ۹۴۳ قانون مدنی موضوع ارث زن در زمان طلاق را مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که شوهر، زن خود را به صورت رجعی مطلقه کرده و در زمان عده فوت کند، زن از اموال شوهر ارث خواهد برد.
اما اگر بعد از انقضای زمان عده شوهر فوت کند، یا طلاق بائن باشد (طلاقی که قبل از نزدیکی بوده یا طلاق زن یائسه، طلاق خلع و مبارات) دیگر زن از مرد ارثی نخواهد برد.

ابتلای شوهر به بیماری

در ماده ۹۴۴ قانون مدنی می خوانیم که، در صورتی که زوج در حال ابتلا به بیماری زوجه را طلاق دهد و پس از گذشت یک سال از تاریخ طلاق بمیرد، زوجه از زوج ارث می برد، به شرطی که در این مدت ازدواج نکرده باشد.

زنده بودن زن

زنده بودن زن در زمان مرگ شوهر، نکته ی دیگری است که در مورد ارث زن مورد توجه قرار می گیرد. ماده ۸۶۱ قانون مدنی ضمن پرداختن به این موضوع اعلام می کند : « زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد به شرط اين كه، در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد.» همچنین ماده ۸۸۰ قانون مدنی بیان می کند: «در صورتی که زن همسر خود را به قتل برساند، از او ارث نخواهد برد.»

چند همسری بودن مرد

چند همسری بودن، چالش دیگری است که در مورد ارث زن مطرح می گردد. ماده ۹۴۲ قانون مدنی با اشاره به این موضوع اظهار می دارد : « در صورتی که مردی دارای دو یا چهار همسر به صورت عقد دائم باشد، پس از مرگش در صورت داشتن فرزند، یک هشتم از اموال او به صورت مساوی بین زوجین تقسیم می شود.» لازم به ذکر است ، وجود فرزند از یکی از زنان ، برای تبدیل شدن ارث از یک چهارم به یک هشتم کفایت می کند. لذا پس از مرگ همسر، زن اول با آن كه فرزندی از شوهر متوفی نداشته است، ولی به علت وجود فرزندان همسر دوم نصف يك هشتم از اموال شوهرش را ارث خواهد برد.

 

وکیل ارث در شیراز

آن چه مورد بررسی قرار گرفت تنها بخشی از قوانین ارث زن می باشد که در قانون مدنی ایران آمده است. جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه ی ارث زوجین و شرایط آن مراجعه به وکیل ارث در شیراز ضروری است. در صورتی که، با مشکل تقسیم ارث مواجه هستید یا با مسائلی چون ؛ انحصار وراثت دست و پنجه نرم می کنید، نگران نباشید، ما ساده ترین و نزدیک ترین راه را به شما معرفی خواهیم کرد. با پیمودن راه قانونی دیگر مشکلی در راه رسیدن به حق خود نخواهید داشت. در راستای رفاه حال موکلین گرامی ، امکان بهره مندی از مشاوره ی آنلاین و صحبت با وکیل تلفنی در شیراز حامد اسکندری فراهم شده است.

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر