آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

 شرایط ضامن شدن

 

اگر میخواهید ضمانت وام شخصی را قبول کنید ، پیش از هر کاری این مقاله را که در خصوص بایدها و نباید های ضمانت نوشته شده است را مطالعه کنید.

مالداری شرط ضمانت نیست.

بر اساس قانون مدنی، ضامن نباید فرد صاحب مالی باشد و امکان این وجود دارد که فردی با اوضاع مالی میانه هم ضامن شود . در مفهوم حقوقی “مفلس” بودن و بی مال بودن ضامن، قرار داد ضمانت را فسخ نمی‌کند. پس صاحب مال بودن قرار صحیح بودن ضمانت نیست ولی اگر شخص طلبکار، اگاهی نداشته که ضامن وقتی که داشته قرار داد ضمانت را می بسته، ورشکسته و بی مال بوده است، قادر است ضمانت او را باطل کند. حقی که در این اوضاع برای طلبکار به وجود می اید، ابطال عهد و پیمان است و جز این کاری نمی تواند انجام دهد .

از مقدار دین مطلع شوید.

به خاطر اینکه ضمانت قرار دادی است که از قدیم تا به حال بر اساس نیکو کاری انجام می شود ، اینکه ضامن حتما نباید از کلیه شروط بدهی و وام و دادن آن، مطلع باشد قرار درست بودن پیمان نیست. اما این اصل در خصوص قسمت حقوقی است و شما پس از اینکه ضامن فردی شدید قادر نیستید که مدعی شوید که از اندازه عهدنامه ویا باز دادن ماهیانه اقساط مطلع نبودید این کار ، سبب فسخ پیمان ضمانت نمی گردد چرا که ماده ای واضح در قانون مدنی وجود دارد که اگر ضامن اگاه نباشد اندازه دینی که ضامنش شده چه مقدار است است، مشکلی در تعهد به وجود نمی اورد .

نوع معامله را مطرح کنید.

شروط همگانی ضامن بر اساس اصول عمومی قانون مدنی این است که سزاوار باشد، یعنی به سن بلوغ و رشد رسیده کلیه شروط صحت عهد ها را داشته باشد . چون که شخص ضامن در اصل با ضمانت خود نوعی تصاحب دارایی می کند . قانون مدنی در رابطه با مشخصات فرد ضامن سخن خاصی به میان نیاورده ولی نکته خیلی با اهمیت این است که امکان دارد به دو شکل شما ضامن فردی شوید؛ نخستین شکل این است که شما به گونه ای ضامن می‌شوید که دیگر بانک، وام گیرنده را کاری ندارد و تنها شما باز دهنده قسط ها و طرف حساب بانک و طلبکار می شوید. این گونه ضمانت “ضمان نقل ذمه به ذمه” نام دارد . گونه دیگر ضمانت که در اصل شکل رایج در جامعه است، بانک یا طلبکار، اول به بدهکار اصلی رجوع کرده و اگر او دین خود را نداد ضامن باید دین را ادا کند . این سبک ضمانت ” ضم ذمه به ذمه” نام دارد.

اذن بدهکار را بگیرید.

بسیار اتفاق افتاده که فردی از سر دوستی و خجالت ضمانتی را که بر اساس نیکی است و در اصل عقد تساهلی است، می پذیرد . اگر فردی که ضمانت او را قبول کرده اید بدهی خود را ندهد ، این موقع شما حق و حقوقی دارید که باید از ان ها مطلع شوید . در این خصوص ضامن قادر نیست مدعی شود که بخاطر دوستی و محبت این کار را کرده است و اکنون قادر نیست دین را بپردازد . چرا که اگر بدهی از سمت بدهکار پرداخت نشود ، در اصل ضامن باید دین او را ادا کند و او با اگاهی به این بحث ضمانت را پذیرفته است .اما حق ضامن در این باب این است که ؛ قادر است دادخواستی بر ضد بدهکار تنظیم کند و مبلغی را که به طلبکار و یا بانک می پردازد را سپس از بدهکار و یا ضمانت شده از وی باز پس گیرد .
اما در این خصوص هم قرار هایی موجود است : چون که بستن قرار داد میان ۲نفر(ضامن و طلبکار) است و به خواست بدهکار جهت بستن عهد نیازی نیست، اگر ضامن قادر نیست برضد بدهکار دادخواست دهد که ضامن از روی لطف ضمانت را قبول کرده است و بدهکارهم مطلع از عهد و ضمانت نبوده است ، در این زمان قادر نیست مدعی شود که بدهکار هزینه را باز پس دهد چرا که اصل قرار داد ضمانت بر اساس اجازه بدهکار نبوده است. خواست بدهکار جهت بستن قرار داد لازم نیست و تنها اجازه بدهکار جهت این امر نیاز است که زمانی که ضامن وجه را داد ، قادر باشد آن را از بدهکار باز پس گیرد و در غیر اینصورت هیچ کاری نمی تواند بکند .

اگر ضامن فوت کند.

اگر که خدایی نکرده ضامن از دنیا رفت ، دین او از روی ارث او کسر می شود . مثلا اگر فردی ۱۰۰میلیون ضامن شود و پس از آن، از دنیا برود و ارث او کلا ۲۰۰میلیون باشد، این فرد به غیر از بانک که از او طلبکار است و می تواند دین اش را از ارث بردارد، افراد دیگری هم به عنوان وراث دارد . اما هر چه هم که وراث داشته باشد باید گوشه بایستند و افرادی که درخواست آنها سند دارد، برای گرفتن طلب خود ارجعیت دارند .
اگر بانک از فردی سند عینی مثل سند خانه بگیرد و آن فرد بمیرد . هر چه منزلش جزو ارث است‌، به وراث نرسیده و به بانک می‌رسد. صاحب سند عینی بر همه و حتی بر وارثین هم مقدم است. اما بانکی که ضمانت ۱نفر را قبول کرده است به خاطر اینکه ضمانت سند عینی نیست و فردی است، قادر نیست همه ارث ضامن از دنیا رفته را بگیرد . در این باب بانک یا طلبکار در صفی به نام طلبکاران جای می گیرد و طلبشان را از روی ارث بر می‌دارند. چرا که امکان دارد به همان میزان که این بانک از فوت شده طلب دار است، اشخاص دیگری هم طلبکار باشند. اگر ارث اندازه بود بحث تمام می شود اما اگر ارث اندازه نبود دیگر راهی نیست و می‌گویند” المفلس فی امان الله ” و وراث از مال خود و شخصا دین او را نمی دهند . اگر هم پس از اینکه طلبکارها طلب خود را دریافت کردند چیزی از ارث ماند، ناگزیر به وراث داده می‌شود. مردن ضامن هیچ اثری در دادن بدهی اش ندارد. در این بین مردن بدهکار هم اثری ندارد، چرا که طلبکار، اول به بدهکار و بعد به ضامن رجوع می نماید.ش

 

 

حامد اسکندری بهترین وکیل دادگستری شیراز ، آماده ی پذیرش وکالت در شیرازو در سطح کشور در انواع دعاوی حقوقی می باشد. این مژده را به شما موکلین گرامی می دهیم که از روش های مختلف می توانید با ما در ارتباط باشید. امکان بهره مندی از مشاوره ی حقوقی  ، تلفنی و حضوری و غیر حضوری برای شما عزیزان فراهم شده است. رسالت ما رفع مشکلات شما موکلین محترم است، با سامانه رزرو نوبت حضوری و غیر حضوری به راحتی نوبت خود را ثبت نمایید و از مشاوره بهترین وکیل شیراز بهره مند شوید.

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر