آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

 طرح دعوی علیه مستاجر

 

 

ضمن عقدی که به عنوان اجاره بین موجر و مستاجر امضا می شود، وظایفی برای هر یک از طرفین مشخص می شود. اجاره کننده مالک منافع عین مال موضوع اجاره می شود.

 

دعاوی علیه مستاجر

ضمن عقدی که به عنوان اجاره بین موجر و مستاجر امضا می شود. وظایفی برای هر یک از طرفین مشخص می شود. اجاره کننده مالک منافع عین مال موضوع اجاره می شود . مورد اجاره ممکن است اتومبیل ، خانه یا حیوان یا انسان باشد. به عنوان نمونه، شخصی که می خواهد از منزل دیگری استفاده کند و آن را برای مدت معین اجاره می کند.

در عقد اجاره چهار موضوع اصلی وجود دارد :

مستاجر : اجاره کننده ، موجر : اجاره دهنده ، مستاجر ، مورد اجاره، اجاره بها. در مقاله ی قانون روابط موجر و مستاجر به شرح کامل قوانین اجاره پرداخته ایم. در بند ۵ ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر، در صورتی که مورد اجاره آسیب دیده و قابل تعمیر نباشد، دادگاه حکم فسخ اجاره را در نظر گرفته است. با شکایت از مستاجر، دستور تخلیه مورد اجاره صادر می شود. این حکم علیه مستأجر یا متصرف، اجرا و محل، تخلیه خواهد شد. در ماده ی ۲۴ قانون مذکور می خوانیم، اگر مستأجر در مورد اجاره حق استفاده از انشعاب آب یا برق یا تلفن یا گاز یا تاسیسات حرارت مرکزی یا تهویه یا آسانسور و مانند آن را داشته باشد، موجر نمی‌تواند جز در موارد تعمیرات ضروری، آن را قطع کند. به جز در شرایطی که ، مستأجر هزینه ی میزان مصرف خود را با توجه به شرایط اجاره نپرداخته باشد.

 

تعدی و تفریط مستاجر در ملک مورد اجاره

مستاجر نمی تواند در مورد اجاره تعدی و تفریط کند. تعدی عبارت از، تجاوز از حدود اذن و عرف است و تفریط نیز به معنی خودداری از کاری است که به حکم عرف و قانون باید انجام شود. مثلا، مستأجر این حق را ندارد که، منزل مسکونی را به شرکت تبدیل کند. یا اینکه مراقبت های لازم را انجام ندهد. مثلا، در اثر عدم مراقبت شیشه ها بشکند و یا هر بخش از مورد اجاره به دلیل عدم مراقبت آسیب ببیند‌.
در ماده ی ۴۷۸ قانون مدنی می خوانیم ، 《در صورتی که مستأجر نسبت به عین مستأجره تعدی یا تفریط کند و موجر قادر بر منع آن نباشد، موجر حق فسخ دارد. 》همچنین با استناد بر ماده ۶۳۱ قانون مدنی، مورد اجاره در نزد مستأجر در حکم امانت است. در صورتی که مستاجر، عین مستأجره را با استناد به ماده ۴۹۰ قانون برای همان مصرفی که اجاره داده شده است، استفاده نکند و همچنین به صورت متعارف از مورد اجاره استفاده نکرده و تعدی و تفریط کند، برابر ماده ۴۹۳ قانون مذکور ضامن بوده و باید پاسخگو باشد و مطابق با ماده ۴۹۲ قانون مدنی، در این شرایط موجر می تواند عقد اجاره را فسخ نماید.
یکی دیگر از مشکلات رایج در روابط موجر و مستاجر، عدم تخلیه ی ملک توسط مستاجر و یا عدم پرداخت اجاره بها می باشد.‌ در تمامی موارد فوق موجر حق شکایت از مستاجر را دارد ، اما شیوه و روند شکایت از مستاجر چگونه است؟

 

مراحل شکایت از مستاجر

در صورتی که مستاجر، بیش از ۳ ماه از اجاره را پرداخت نکرده باشد و یا با وجود به پایان رسیدن مدت قرارداد، ملک را تخلیه نکرده باشد، مالک می تواند برای شکایت و گرفتن حکم تخلیه ، به مراجع قضایی و دادگاه مراجعه نماید. این در صورتی است که، مسئله بین موجر و مستاجر از طریق گفتگو و مذاکره حل نشود.

مراجعه به شورای حل اختلاف

موجر جهت شکایت با در دست داشتن مدارک مالکیت و اجاره نامه ، باید به شورای حل اختلاف مراجعه نماید.

پر کردن فرم شکایت

سپس فرم های مربوط جهت شکایت از مستاجر توسط موجر پرشده و باید برای گرفتن حکم تخلیه اقدام نماید.

شرح دلایل تخلیه ملک

در این مرحله موجر باید به مشاور شعبه حل اختلاف مراجعه نموده و دلایل تخلیه ی ملک را شرح دهد. به عنوان مثال، عدم پرداخت اجاره می تواند یکی از این دلایل باشد. البته اگر موعد اجاره به سر رسیده باشد، نیاز به دلیل خاصی نیست و کار راحت تر است. لازم به ذکر است، در شهرهایی که دفاتر قضایی وجود دارند، موجر می تواند جهت شکایت از مستاجر و گرفتن حکم تخلیه از طریق این دفاتر نیز اقدام نماید.

مراجعه به اجرای احکام

در زمان مراجعه به اجرای احکام، مسئول مربوطه باید حکم تخلیه را برای ابلاغ به مستاجر ببرد. این کار ممکن است کمی زمان ببرد، اما با داشتن وکیل امور ملکی در شیراز و بهره مندی از راهنمایی های او می توانید به سرعت حکم تخلیه را همراه با مامور اجرای احکام، برای ابلاغ به مستاجر به اجرای احکام ببرید.

گرفتن حکم تخلیه

پس از ابلاغ حکم تخلیه مستاجر ۳ تا ۷ روز فرصت دارد، که ملک را تخلیه کند.

ارائه صورت جلسه توسط مستاجر

پس از تخلیه ملک، مستاجر باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و صورتجلسه تخلیه ملک را تحویل دهد. در هنگام مراجعه ی مستاجر به شورای حل اختلاف، مالک نیز باید حضور داشته باشد.

درخواست اجاره بها

موجر می تواند برای تعداد روزهای که ملک او بیش از قرارداد در تصرف مستاجر بوده است، تقاضای اجاره بها کند. این مسئله در صورت درخواست مالک، در پرونده جدا و در همان روز باید تشکیل شود. علاوه براین، مالک می تواند در صورت خسارت رسیدن به ملک، مدعی خسارت به ملک نیز باشد. معمولا مبلغی از پول ودیعه در حساب دولت بابت تسویه قبوض برق، گاز و …باقی می ماند.

پرداخت پول پیش به مستاجر

پس از طی مراحل فوق، مشاور شورای حل اختلاف حکم پرداخت پول پیش به مستاجر و تحویل ملک را به موجر می دهد.

 

وکیل دعوی مستاجر در شیراز

انواع دعاوی ملکی از جمله دعاوی بین موجر و مستاجر، توسط وکیل ملکی در شیراز پذیرفته می شود. حامد اسکندری وکیل پایه یک دادگستری شیراز ، پرونده ی شما را بررسی کرده و اقدامات لازم را جهت تسریع در پیشبرد و موفقیت پرونده به عمل می آورد. در صورتی که هر گونه پرسش یا ابهامی در مورد مسائل ملکی دارید، می توانید پرسش های خود را از طریق آنلاین یا تلفنی با وکیل شیراز مطرح نمایید. هدف ما خدمت به موکلین گرامی و حل مشکلات آن ها است.

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر