آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

 فریب در ازدواج

 

فریب در ازدواج یكی از مشكلات مهم در میان زوج‌های جوان است. این موضوع در بسیاری از موارد موجب از هم پاشیدن کانون خانواده در همان سال های اول می شود‌.

همچنین ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی بیـان می‌دارد :  « درصورتی که از جانب یكی از زوجین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود كه طرف مذكور فاقد وصف مقصود بوده، برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذكور در عقد تصریح شده یا عقد متبایناً بر آن واقع شده باشد.»

دادگاه در صدور حكم مجازات مجاز است كه میزان حبس را بر میزان حداقل یا حداكثر تعیین كند ولی همین دادگاه می تواند به لحاظ جهات مخففه یعنی با توجه به این كه فرد فریب دهنده جوان بوده و دارای سوء سابقه نیست ، جریمه را حتی تا میزان ۵۰ هزار تومان تخفیف دهد به این ترتیب كاملا بستگی به دادگاه دارد كه میزان حبس و مجازات را به چه حدی تعیین كند.

 

پرداخت مهریه بعد از اثبات فریب در ازواج

در صورتی که نكاح قبل از نزدیكی فسخ شود ، مهریه به زن تعلق نمی گیرد. به جز یك مورد و آن عبارت است از این که ازدواج به دلیل ناتوانی جنسی زوج فسخ شود.  در این صورت نیمی از مهریه به زن تعلق می گیرد. در صورتی که زن مرد را در ازدواج فریب دهد و مرد پس از نزدیكی به عیوب او پی برد،  چنانچه مرد از حق خود استفاده ننماید باید تمامی مهر را بپردازد . ولی در صورت اعمال حق و انحلال نكاح زوجه مستحق مهریه نیست و درصورتی که پیش از این  پرداخت نموده می تواند پس بگیرد. لازم به ذکر است، اگر فریب مستقیما از سمت زوجه صورت نگرفته باشد و یکی از وابستگان او مرتکب این جرم شده باشد،  مرد می تواند مهریه پرداخته به زن را از فریب دهنده مطالبه كند. در ادامه به ذکر مواردی می پردازیم که موجب ایجاد حق فسخ ازدواج از جانب زوج یا زوجه خواهند شد.

مواردی که موجب حق فسخ ازدواج از جانب زوجه می گردد :

۱-جنون زوج ( دیوانگی)

۲ – عنن (به این شرط که حتی یكبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد.)

 ۳ – خصاء ( بیماری جنسی)

۴ – مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای كه قادر به عمل زناشویی نباشد. 

 مواردی که حق فسخ ازدواج را برای مرد امکان پذیر می سازد عبارتند از :

۱-جنون( دیوانگی)

۲- قرن ( بیماری جنسی)

۳-برص( بیماری پوستی)

۴- افضاء ( بیماری جنسی)

۵- زمین گیری

۶- نابینائی از هر دو چشم

 

اختیار فسخ فوری ازدواج

اختیار فسخ فوری به این معنا است که اگر فرد فریب خورده و یا زوجی که حق فسخ نکاح دارد بعد از اطلاع نكاح را فسخ نكند،  این حق او ساقط می شود. البته این موضوع در صورتی است که  فرد، علم به حق فسخ و علم به فوریت آن داشته باشد. سوالی که در این جا مطرح می گردد ، تشخیص مدتی است كه برای امكان استفاده از این حق لازم می باشد که مطابق به نظر عرف و عادت است. لازم به ذکر است، اگر آگاهی فرد فریب خورده بعد از رابطه زناشویی باشد، وی می تواند علاوه بر فسخ نكاح از زوج ، مهریه را باز پس گیرد.

 

وکیل فریب در ازدواج در شیراز

حامد اسکندری با بیش از ده ها پرونده ی موفق آماده ی مشاوره و وکالت دعاوی خانواده می باشد. افرادی که مرتکب جرم فریب در ازدواج شده اند و یا این که مورد فریب واقع شده اند، می توانند از طریق تماس با موسسه ی وکالت حامد اسکندری وکیل شیراز و تعیین وقت مشاوره از همراهی یک وکیل توانا بهره مند شده و روند پیگیری پرونده ی خود را در دادگاه تسریع بخشند. پرونده ی شما توسط وکیل پایه یک دادگستری بررسی شده و تنها در صورت تشخیص موفقیت در دادگاه پرونده پذیرفته خواهد شد.

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر