آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

ورثه متوفی بدهکار

 

هر از گاهی این اتفاق می‌ افتد که خانواده ‌ای که به تازگی یکی از اعضای خود را از دست داده‌ است، با کسانی مواجه می‌‌ شوند که ادعا می‌ کنند فرد متوفی قبل از فوت خود، به آنها بدهی داشته است و این موضوع ممکن است مشکلاتی را برای بازماندگان ایجاد کند. برای جلوگیری از اتفاق افتادن چنین مسایلی، توجه به بعضی نکات ضروری به نظر می‌ رسد.
زمانی که فردی از متوفی می‌ گردد، باید دین ها و بدهی های وی از ماترک او (دارایی زمان فوت متوفی که به سبب فوت از مالکیت وی خارج می ‌شود) پرداخت شود. به عبارت دیگر، ترکه متوفی در اثر فوت به طور قهری به ورثه متوفی بدهکار قانونی او منتقل می ‌شود و حقوق طلبکاران متوفی بر ترکه تعلق می‌ گیرد. وقتی انسانی فوت می کند، دیون و بدهی وی چه حال (دینی است که پرداختش مدت ندارد و باید فوراً پرداخت شود) و چه موجل (دینی است که پرداختش مدت دارد)، باید در اسرع وقت پرداخت شوند.
در این رابطه می توان این مثال را زد که فردی به فرد دیگری دو میلیون تومان بدهی دارد که باید طی مدت معینی به فرد مورد نظر پرداخت کند اما بدهکار چند ماه بعد از دریافت مبلغ فوت کند، طلبکار می‌ تواند بعد از فوت، طلب خود را از ترکه متوفی دریافت کند. مطابق قانون، ورثه ملزم نیستند غیر از ترکه چیزی به بستانکاران بدهند و اگر ترکه برای ادای تمام دیون کافی باشد، ترکه ما بین تمام بستانکاران به نسبت طلب آن ها تقسیم می ‌شود، مگر اینکه ورثه ترکه را بدون شرط و به صورت مطلق قبول کرده باشند که در این صورت مسئول خواهند بود. در این فرض، ورثه تعهد ضمنی می‌ کنند که تمامی دین ها و تعهدات متوفی را پرداخت کنند.
بنابراین وراث متوفی باید بعد از فوت متوفی تمامی ترکه را رد کرده یا قبول یا رد خود را منوط به تحریر ترکه کنند، زیرا در صورتی که ترکه کفاف دیون متوفی را ندهد، طلبکاران می ‌توانند به وراث برای دریافت مطالبات خود رجوع کنند. (تعیین مقدار ترکه و دیون متوفی را تحریر ترکه می ‌نامند). به طور مثال هرگاه زوج فوت کند و پدر و مادر وی در قید حیات باشند و در هنگام فوت، اموالش ۵۰ میلیون تومان باشد و از طرفی دیگر، مهریه همسرش نیز تعدادی سکه به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان باشد، در صورتی که پدر و مادر زوج ترکه را به طور مطلق قبول کنند یا قبول آن را منوط به تحریر ترکه کنند، زوجه می‌تواند برای اخذ مازاد بر ترکه یعنی به میزان ۱۵۰ میلیون تومان باقیمانده به آنها مراجعه کند.
در صورت تعدد وراث، رد ترکه توسط هر کدام از آن ها ممکن خواهد بود. در این صورت، وارثی که ترکه را رد می ‌کند، این امر را باید کتباً یا شفاهاً در مدت یک ماه از تاریخ اطلاع وارث از فوت مورث، به دادگاه اعلام کند. در غیراین صورت این امر در حکم قبول ترکه است.

 

تحقق بخشیدن مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی ، پس از ادای دیون

اما نکته‌ ای که باید ببه آن توجه کرد، این موضوع است که در این مورد هر یک از وراث مسئول ادای تمام دیون متوفی به نسبت سهم خود خواهند بود و ملزم نیستند چیزی غیر از ترکه به طلبکاران بدهند. لازم به ذکر است که رد ترکه نمی ‌تواند متعلق به امری که وقوع آن روشن نیست یا مشروط به شرطی باشد اما می ‌توانند قبول یا رد ترکه را منوط به تحریر ترکه کنند و پس از تحریر ترکه دیون و ترکه را مطابق صورت تحریر قبول یا رد کنند. قبول ترکه توسط وراث ممکن است همانطور که گفته شد مطابق صورت تحریر ترکه (منظور تعیین مقدار ترکه و دیون متوفی است) صورت بگیرد یا به صورت مطلق. اما ورثه متوفی بدهکار می ‌توانند ترکه را واگذار یا رد کنند که به بستانکاران متوفی داده شود.
در این صورت هرگاه چیزی از ترکه بماند، به وارث متوفی داده می‌شود همچنین ورثه متوفی بدهکار می‌ توانند تصفیه ترکه را از دادگاه بخواهند، که در این صورت بعد از تصفیه باقی مانده ترکه بین وارث تقسیم خواهد شد و اگر ترکه برای بدهی متوفی کافی نبود، از ورثه متوفی چیزی گرفته نمی‌ شود. اثر رد ترکه علاوه بر مسئولیت نداشتن نسبت به دیون متوفی، این است که چنین وارثی به علت رد ترکه حق اعتراض به عملیات وارثی که ترکه را قبول کرده است، نخواهد داشت. اما در صورتی که از بعد از تصفیه ترکه، چیزی از ترکه باقی بماند، می‌ تواند سهم‌ الارث خود را دریافت کند. چون وی با رد ترکه، حق خود در تصفیه ترکه را سلب کرده است و این به معنای اعراض از سهم‌الارث نبوده و حق قانونی و قهری آنها است که سهم‌الارث به آنان داده شود. مطابق قانون، مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی محقق نمی‌ شود، مگر پس از ادای حقوق و دیونی که بر ترکه متوفی تعلق گرفته است. بنابراین معاملات ورثه زمانی درست تلقی می ‌شود که دیون متوفی پرداخت شده باشد. در غیر این صورت آن معاملات صحیح نبوده و طلبکاران می ‌توانند آن را برهم بزنند، مگر در صورت تنفیذ بستانکاران یا ادای دیون آنان. این در حالی است که تصرفات ناقل ورثه قبل از ادای دیون غیر نافذ است و تصرفات اداری مثل اجاره املاک صحیح است و نیاز به اجازه طلبکاران ندارد.

 

وکیل ارث متوفی در شیراز

آن چه مورد بررسی قرار گرفت تنها بخشی از قوانین ارث متوفی می باشد که در قانون مدنی ایران آمده است. جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه ی بدهی بعد از فوت و شرایط آن مراجعه به وکیل ارث درشیراز ضروری است. در صورتی که، با مشکل تقسیم ارث مواجه هستید یا با مسائلی چون ؛ انحصار وراثت دست و پنجه نرم می کنید، نگران نباشید، ما ساده ترین و نزدیک ترین راه را به شما معرفی خواهیم کرد. با پیمودن راه قانونی دیگر مشکلی در راه رسیدن به حق خود نخواهید داشت. وکیل شیراز در راستای رفاه حال موکلین گرامی ، امکان بهره مندی از مشاوره ی آنلاین و صحبت با وکیل تلفنی در شیراز حامد اسکندری فراهم شده است.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر