آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

نکات مهم در نوشتن چک

 

 

یکی از مشکلات عدیده در جامعه امروزی صدور چک های برگشتی می باشد . امروزه تعداد شاکیان چک های برگشتی روز به روز بیشتر شده و بخش عظیمی از پرونده های قضایی را به خود اختصاص داده است . عدم آشنایی افراد به قانون صدور چک سبب کلاهبرداری ها و صدور چک های بلامحل و سوءاستفاده های زیادی از آن خواهد شد. تقریبا امروزه همه ی افراد برای انجام کارهای روزانه ی خود با چک سرا و کار دارند پس بهتر است با قوانین و مقررات آن بیشتر آشنا شوید .

نکات مهم در نوشتن چک عبارت است از :

۱٫ چک را ، خودتان و با قلم خودتان بنویسید و هیچوقت اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند حتی اگر آشنا باشند یا به آن ها بسیار اعتماد دارید .

۲٫ میزان مبلغ چک را هم با حروف و هم با عدد بنویسید . در قسمت در وجه ؛ وجه را نام شخص خاص بنویسید و تا جایی که امکان دارد از نوشتن حامل خودداری نمایید .

۳٫ بعد از این که اسم شخص مقابل را نوشتید ، بنویسید که چک بایت چه چیزی صادر شده شده است ، این کار برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی مهم می باشد .

۴٫ تا حد امکان از فاصله بین کلمه « ر» در کلمه «ریال » خودداری نمایید و بلافاصله بعد از آن شروع به نوشتن نمایید ، در داخل مستطیل در برگه چک پس از نوشتن مبلغ به عدد جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره بکشید .

۵٫ بهتر است برای جلوگیری از دست بردن در چک و زیاد کردن مبلغ چک روی آن چسب نواری بزنید .

۶٫ در صورتی که چک را بدون خط خوردگی نوشته اید روی چک در بالای مستطیل ذکر نمایید بدون خط خوردگی و دو طرف آن را ضربدر بزنید .

۷٫ تمام سعی خود را بکنید که چک را بدون قلم خوردگی بنویسید و از عجله و شتاب زدگی در نوشتن چک خود داری نمایید .

۸٫ در صورتی که چک را با قلم خوردگی نوشتید در پشت چک بنویسید که چه مبلغ یا تاریخی صحیح می باشد و آن را امضا نمایید .

۹٫ برای چک خود امضاء راحتی انتخاب ننمایید ، زیرا اگر امضای شما راحت باشد به راحتی جعل خواهد شد . در زیر امضا نام و نام خانوادگی خود را به همراه تاریخ قید نمایید.

۱۰٫ پس از صادر نمودن چک ، ته چک را با نوشتن تاریخ و مبلغ چک و همچنین اینکه چک را به چه کسی داده اید پر نمایید

۱۱٫ همیشه دست چک خود را در جای امن قرار دهید که غیرقابل دسترس عموم و سوء استفاده گران باشد.

۱۲٫ به هیچ وجه امضای خود را در قسمت ته چک ، برگه و جلد دسته چک نزنید که در صورت مفقودی یا به سرقت رفتن دسته چک امضایتان جعل نگردد.

۱۳٫ اگر دسته چکتان یا برگه های چکتان به سرقت رفت یا مفقود شد در اولین فرصت و سریعاً به بانک اطلاع دهید و به دادسرا مراجعه نموده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید . در صورت عدم پیگیری و مراجعه بانک هیچ گونه مسئولیتی قبول نخواهد کرد و باید وجه چک را در صورت وجود موجودی پرداخت و در صورت عدم موجودی آن را برگشت بزند .

۱۴٫ ضامن پرداخت مبلغ چک افراد ناشناس و افرادی که به آن ها اعتماد ندارید نشوید .

۱۵٫ اگر چک شما مورد جعل یا کلاهبرداری قرار گفت یا مورد دست کاری قرار گرفت کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک دهید در این صورت بانک از پرداخت آن خودداری می نماید و شما می توانید شکایت در خصوص جعل یا کلاهبرداری نمایید ، در صورت عدم اثبات جعل یا کلاهبرداری دستور دهنده قابل مجازات طبق ماده ۷ قانون چک خواهد بود و باید خسارات وارده را جبران نماید.

۱۶٫ در صورتی که چکی بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به شخصی دادید حتماً از او رسید اخذ نمایید زیرا صدور چک بلامحل مجازات حبس و جزای نقدی به دنبال خواهد داشت و دادگاه شخصی را که مبادرت به صدور چک بلامحل نموده به پرداخت مبلغ چک و خسارات وارده محکوم خواهد کرد .

۱۷ . یک روز قبل از موعد رسید چک ، مبلغ آن را در حساب بانک پر کنید که باعث جلوگیری از برگشت آن بشود و در صورت عدم موجودی با دارنده چک هماهنگ شوید و از او مهلت بگیرید تا چک برگشت نخورد.

۱۸٫ هر وقت خواستید از شخصی چک دریافت کنید سعی کنید قبل از آن به بانک مراجعه کنید و تقاضای استعلام از حساب صاحب چک کنید و در صورت اطمینان از عدم وجود چک برگشتی از او چک قبول کنید . پس بهتر است معاملات خود را در ساعات اداری انجام دهید زیرا در غیر ساعات اداری پاسخی از بانک دریافت نخواهید نمود .

۱۹ . از امضای چک بدون تاریخ و بدون مبلغ خودداری نمایید و ابتدا مبلغ و تاریخ چک را نوشته سپس آن را امضا نمایید .

۲۰٫ هرگز چک را جهت اصلاح و تعویض و… به صادر کننده تحویل ندهید . زیرا زمانی که چک به صادر کننده تحویل داده می شود به معنای پرداخت شدن مبلغ چک توسط او می باشد . در صورت هر گونه ادعایی ، کسی که چک را به صادرکننده داده است باید اثبات نماید که مبلغ چک را نگرفته و چک برای اصلاح به صادر کننده تحویل داده شده است .

۲۱٫ بعضی از چک ها برای وصول نیاز به دو امضا می باشد یا بدون مهر فاقد اعتبارند ( مانند برخی شرکت ها) که این موضوع باعث برخی کلاهبرداری ها خواهد شد . در برخی موارد صادر کننده به قصد پرداخت ننمودن مبلغ چک آن را یک امضا می دهد و شما نیز از این موضوع اطلاع نخواهید داشت ، پس چک نقد شد و تنها راه برای شما شکایت می باشد که نیاز به طی نمودن راه های طولانی خواهد داشت . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید . در صورت وجود هر گونه معامله یا قرارداد با چک صورت گرفته شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً باید در قرارداد یا معامله قید گردد .

۲۲٫ در صورت وجود هر گونه معامله یا قرارداد با چک صورت گرفته شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً باید در قرارداد یا معامله قید گردد.

 

 

حامد اسکندری ، وکیل پایه یک دادگستری و دانش آموخته رشته حقوق خصوصی آماده برای کمک رسانی و ارائه خدمات مشاوره و پذیرش وکالت در انواع دعاوی حقوقی ، کیفری ، تجاری ، شهرداری و امور گمرکی و….. به شما عزیزان می باشد . جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل شیراز از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید .

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر