آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

 وکیل اصلاح شناسنامه در شیراز

 

شناسنامه (Identity document) ، سند هویتی است که هویت افراد را احراز و اثبات می کند. شناسنامه توسط یک مقام معتبر و رسمی صادر می شود که این کار در ایران توسط سازمان ثبت احوال کشور انجام می شود و برای هر شهروند ایرانی به صورت مجزا صادر می گردد. سابقه شناسنامه در ایران به دی ماه سال ۱۲۹۷ برمی گردد که تحت عنوان «سجل» معرفی می شد و اولین سجل برای فردی به نام فاطمه ایرانی صادر گردید و بعد از به نام « شناسنامه » تغییر کرد. در حال حاضر طبق قانون ثبت احوال بر روی صفحه اول و جلد شناسنامه آرم جمهوری اسلامی ایران درج گردیده است.

 

اطلاعات درج شده در شناسنامه

اطلاعاتی که در شناسنامه درج می شوند به دو دسته تقسیم بندی می شوند که دسته اول مرتبط با اطلاعات فردی افراد است که شامل نام و نام خانوادگی فرد، جنسیت، تصویر پرسنلی افراد که اخیرا به صورت اسکن شده در شناسنامه درج می شود ،شماره شناسنامه که در چند سال اخیر با کد ملی افراد یکسان است و برای هر فرد به صورت منحصر به فرد انتخاب می شود، اطلاعات مربوط به زمان دقیق تولد که هم به صورت تاریخ شمسی و هم به صورت تاریخ قمری در آن درج می شود، مکان تولد نیز که شامل اطلاعاتی همچون شهرستان، بخش، دهستان (شهر/ روستا) ، اطلاعات فردی پدر و مادر که شامل نام والدین ،شماره ملی/شناسنامه آنها و محل صدور شناسنامه ایشان است و در صفحات بعدی نیز محل خاصی جهت ذکر و درج ثبت ازدواج، طلاق و وفات همسر، ولادت فرزندان و وفات صاحب شناسنامه در نظر گرفته شده است.

در دسته دوم اطلاعات سندی شناسنامه است که شامل شماره مسلسل و سری مخصوص شناسنامه، تاریخ تنظیم سند که روز ، ماه و سال تنظیم سند به صورت تاریخ شمسی در شناسنامه درج می شود، محل تنظیم سند، نام و نام خانوادگی مامور تنظیم کننده، محل توضیحات و محلی مخصوص جهت ضرب مهرهای اضطراری مثل مهر شرکت در انتخابات ها وجود دارد. (جهت شرکت در انتخابات رسمی کشور داشتن شناسنامه الزامی است.)

نکته ای که اینجا قابل ذکر است در مورد نهادهایی است که مجاز به ضرب مهر در محل مهرهای اضطراری شناسنامه می باشند که عبارتند از : اداره کل انتخابات کشور، پلیس بین المللی، اداره تشخیص هویت در نیروی انتظامی کشور، سازمان ثبت احوال کشور و دفاتر اسناد رسمی ازدواج و طلاق

شناسنامه ها در دو صورت باطل می شود: فوت فرد و ترک تابعیت ایران

 

 امور حقوقی مربوط به اصلاح شناسنامه

یکی از دعاوی مطرح در مراجع قضایی به صورت گسترده وجود دارد تغییرات و اصلاح شناسنامه است که این موارد با مشاوره با وکیل اصلاح شناسنامه در شیراز قابل انجام و پیگیری می باشد.

این دعاوی می تواند در مورد تغییر نام و نام خانوادگی باشد که شرایط آن به صورت زیر است:

نام هایی که موجب هتک حرمت و حیثیت مقدسات اسلامی شود (مانند عبدالعزی) ، نام های مرکب که در عرف یک نام محسوب نمی شود (حمید بهزاد) ، اسامی که به صورت عنوان ها یا ترکیبی از نام و عنوان باشد (سروان محمد) ، القاب اعم از ساده و مرکب (ملک الدوله) ، اسامی زننده و مستهجن و اسامی نامتناسب با جنسیت (مانند نام عزت برای آقایان) ، نامهایی که اسامی ایام هفته است، هم اسم بودن فرزند با یکی از والدین در یک خانواده، هم نام بودن برادران و یا خواهران در یک خانواده و …

همچنین میتوان جهت اصلاح شناسنامه در مورد تغییر سن تولد نیز اقدام نمود. “قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها” در خصوص تغییر سن به صورت یک ماده واحده به تصویب رسیده است که به موجب آن ، تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است. ولی در توضیحات و تبصره این مورد گفته شده که صاحب شناسنامه فقط یک مرتبه در طول زمان حیات خود و در صورتی که تفاوت سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی بیش از پنج سال باشد که تشخیص این موضوع توسط کمیسیونی مرکب از فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره ثبت احوال محل و پزشک منتخب، رئیس شورای اسلامی شهر و یا بخش محل صدور شناسنامه و با عضویت و ریاست قاضی دادگاه صالحه محل است و می تواند سن خود را اصلاح کند ولی درخواست تغییر سن برای تفاوت کمتر از پنج سال در صلاحیت دادگاه های دادگستری است.جهت اطلاع از شرایط اصلاح شناسنامه و تغییر تاریخ تولد می توانید با بهترین وکیل شیراز، وکیل اصلاح شناسنامه در شیراز در ارتباط باشید.

در اینجا نکته ای در خصوص تغییر سن وجود دارد که رویه دادگاه ها مشکل تر و حساس تر است و مدارکی از قبیل مدارک تحصیلی که مشخص می کند خواهان تغییر سن، در چه سالی به مدرسه رفته است و مثلا در چه سالی مدرک تحصیلی خود را گرفته است و نیز استشهادیه و شهادت شهود و علاوه بر آن نظریه پزشکی قانونی مورد استناد قرار می گیرد.

 

آیا نام همسر را می توان از شناسنامه حذف کرد؟

اگر جدایی در دوران عقد انجام شود و دوشیزه بودن زوجه، طبق سند طلاق و احکام قضایی اثبات شود ، حذف نام همسر از شناسنامه امکان پذیر است. البته در این میان افراد فرصت طلبی هستند که در عوض گرفتن مبالغ هنگفت ،نام همسر مستریان خود را از شناسنامه های ایشان حذف می کنند. شناسنامه جدید که با حذف نام همسر را به مشتری می دهند و او را از اصالت آن مطمئن می سازند.

نکته ای که در اینجا قابل ذکر است این است که هر ازدواج و طلاقی که در محضر اتفاق می افتد ، در شناسنامه ذکر می شود و اعلامیه آن برای ثبت احوال ارسال می شود که در سند اصلی شخص ثبت می گردد و دیگر امکان تغییر در آن وجود ندارد و حتی اگر بر اساس احکام قضایی تغییری پذیرد به صورت توضیحات در آن سند اصلی درج می گردد.در این موارد به دلیل اینکه از دواج در سند اصلی هویتی شخص در سازمان ثبت شده، امکان حذف آن وجود ندارد. پس اگر شخصی بگوید که می تواند سند را تغییر دهد ادعای کذب کرده است.

به همین دلیل شما در صورت قصد تغییر و اصلاح شناسنامه موارد خود را با وکیل اصلاح شناسنامه در شیراز حامد اسکندری در میان بگذارید و با ایشان مشاوره نمایید.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر