آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

چرا ارث زن نصف ارث مرد است؟

 

یکی از دلایل بیشتر بودن ارث مرد نسبت به زن این است که نفقه زن بر دوش مرد است؛ به این معنی است مرد به غیر از این که الزامی است هزینه های خود را فراهم کند، وظیفه دارد مخارج معیشت زن و فرزندان را هم براورده کند. از سمت دیگر، مرد پرداخت کننده مهریه و زن دریافت کننده آن است.
در اصل می شود مدعی بود که ان چیزی که زن از ارث و مهریه بدست می اورد‏ ، پس انداز او می شود ، در صورتی که ارث مرد، خرج هزینه های معیشت خود و همسر و فرزندانش مى‏گردد.
به جز این، در دین اسلام، وظایفی دوش مرد قرار داده شده است که شایسته خرج کردن مال است ؛ مثل مبالغی که مرد مستلزم است در راه جهاد بدهد و یا زمان هایی که یکى از خویشاوندان ، به طور اشتباه قتل یا جرحى انجام داده است ، مرد به عنوان عاقله، برای تامین دیه مقتول، وظیفه دارد، در صورتی که زن هیچ گونه وظیفه ای در این حیطه ‏ها ندارد.
با اینکه در ظاهر، سهم مرد دو برابر سهم زن است، اما در اصل سود اصلی او از سرمایه های جامعه به دفعات کمتر از زن است. با این که مرد ارث بیشتری را دریافت می کند ، وظایف مالى وزین تری هم بر عهده دارد. به به عبارتی می توان گفت دلیل مغایرت ارث زن و مرد به خاطر به وجود اوردن مساوات و برابری بین حقوق و وظایف هر کدام از ان ها است.

 

میزان ارث زن و مرد

پاسخ :

باید پیش از اوردن پاسخ بگوییم که قانون دو برابر بودن سهم مرد نسبت به زن، یک قانون کلى نبوده، در دین و قانون، زمان هایی وجود دارد که در ارث رسیدن، تفاوتی بین زن و مرد نیست؛ مثل پدر و مادر میت که هر دو به طور برابر ارث برده و تفاوتی میان آن ها نیست.
یکی از دلایل بیشتر بودن ارث مرد نسبت به زن این است که نفقه زن بر دوش مرد است؛ به این معنی که مرد به غیر از این که مستلزم است هزینه های خود را براورده کند، وظیفه دارد مخارج زندگى زن و فرزندان را هم فراهم کند. از سمتی هم، مرد تامین کننده مهریه و زن گیرنده آن است
از گذشته تاکنون ، این پرسش مطرح بوده است که چرا ارث زن نصف ارث مرد است و آیا این تبعیضی به سود مردان نیست؟ در روایتى از امام صادق ‏(علیه السلام) پرسیدند که چرا با اینکه زن که ضعیف‏تر است و به پشتیبانی زیادتری نیاز دارد، باید از ارث یک سهم ببرد و مرد که از نظر قواى جسمانى قوى‏تر از اوست، باید دو سهم از ارث مرده را بگیرد؟ امام فرمودند : به خاطر این که مرد وظایف زیادتری داشته و مسئولیت‏ هاى وزین‏ ترى بر عهده دارد. مرد مستلزم است به جهاد برود و هزینه هایی را در این حیطه پرداخت کند، مرد الزامی است به غیر از بر هزینه های خود، هزینه های زندگى همسر خود را نیز براورده سازد. مرد در ردیف عاقله است و الزامی است در جنایت خطایى بستگان خود، با پرداخت دیه، معاونت نماید در حالى که زن چنین وظایفى را ندارد.(۱)

حامد اسکندری وکیل ارث در شیراز شما را در کلیه امور حقوقی خود همچون انحصار وراثت یاری می کند.

 

دلایل نصف بودن ارث زن

– مهریه : زمان بسته شدن قرارداد ازدواج، مرد وظیفه دارد مهریه‏ هاى درخور و شایسته براى زن مد نظر قرار دهد که هر زمان زن آن را در خواست کرد ، الزامی است مهریه را به او بپردازد . در غیر این‏صورت زن هیچ مسئولیتی‏ برای تمکین در برابر شوهر ندارد. بنابراین ، از اغاز زندگى، مرد شرعاً وظیفه دارد مهریه‏اى براى زن معلوم کند .

– نفقه : در زندگى زناشویى، مرد وظیفه دارد به غیر از براورده کردن هزینه های معیشت خود، هزینه های زن و فرزندان را هم به دوش بگیرد، فراهم کردن خوراک، پوشاک و خانه هماهنگ و در خور با مقام زن از دسته تکالیف مرد است. در صورتی که زن ثروت زیادی هم داشته باشد، هیچ وظیفه ای برای براورده کردن هزینه های زندگی خود و فرزندانش ندارد. زن نه فقط هیچ بار مالى را در زندگى زناشویى بر عهده ندارد، بلکه اگر که بخواهد می تواند در ازا امور معمول خود در خانه مانند شیردادن و پخت و پز و… از شوهر خود دستمزد بگیرد.

 

مهریه و ارث زن اندوخته ای است براى آینده‏اش که در صورتی که از شوهر خود جدا شد و یا شوهرش فوت کرد، براى اداره معیشت خود اندوخته ای داشته باشد و در آرامش و عزت نفس کامل معیشت خود را دنبال کند .

-تکالیف مخصوص مرد : وظایف‏ سنگینى بر دوش مرد است که زن از آن معاف است؛ مثل جهاد در راه خدا و…. مرد باید با مال و جان خود جهاد کند. در آیات قرآن جهاد با مال بر جهاد با جان مقدم است. مرد باید مخارج مربوط به جهاد را خود بپردازد. در خطاهایی که بستگانش مرتکب می شوند باید دیه را بدهد، زن از پرداخت دیه و همیارى در این کار معاف شده است.
همان طور که می بینید اسلام نخواسته است به سود زن و ضد مرد یا به سود مرد و ضد زن قانونى وضع کند.
اسلام نه طرفدار مرد است و نه طرفدار زن، اسلام در قواعد خود خوشبختی مرد و زن و فرزندانى که باید در دامن آنها رشد کنند و همین طور خوشبختی جامعه انسانی را مد نظر قرار داده است.

در اخر امکان دارد این سوال مطرح شود که اگر این طور است که هزینه های زن بر عهده مرد است، پس زن را چه نیازی داد ثروت پس انداز کند؟

در پاسخ مى‏توانیم بگوییم: مهریه و ارث زن به عنوان اندوخته ای است براى آینده‏اش که در صورتی که احیاناً از شوهر خود جدا شد و یا شوهرش فوت کرد، براى اداره معیشت خود اندوخته ای داشته باشد و در آرامش و عزت نفس زندگى خود را ادامه دهد.
اما این که نفقه زن بر دوش مرد است، به جهت آن است که زن بی دلواپسی و نگرانی ، به رشد فرزندانى کامیاب و ابرومند براى جامعه بپردازد و حرارت و گرماى کانون خانواده را که مهم ‏ترین هسته جامعه است ، فراهم کند.

در صورتی در مواردی مانند ارث و انحصار وراثت دچار مشکل هستید می توانید با دفتر وکالت حامد اسکندری وکیل شیراز و وکیل ارث درشیراز تماس حاصل فرمایید تا شما در امور ارث و انحصار وراثت و همه مراحل حقوقی یاری رساند.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر