آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

وکیل کلاهبرداری اینترنتی در شیراز

 

متاسفانه روش های مختلف و بسیار زیادی برای کلاهبرداری در جامعه امروز رواج پیدا کرده است و دامنه ی کلاهبرداری ها در فضای مجازی روز به روز در حال گسترش است. به گونه ای که هر روز شاهد کلاهبرداری های کلان هکرها از کاربران در فضای مجازی هستیم.
با توجه به گزارشات مختلف در زمینه ی کلاهبرداری، متاسفانه تعداد کلاهبرداری هایی که از طریق اینترنت و شبکه های مجازی اتفاق می افتد آماری بالا و تاسف بار را نشان می دهد.اما خبر تاسف بار دیگر این است که با وجود گزارش، بسیاری از این کلاهبرداری ها به دلیل عدم پیگیری افراد، مورد پیگرد قرار نگرفته اند.

 

تعریف کلاهبرداری اینترنتی

تعریفی که در کتاب قانون در مورد کلاهبرداری اینترنتی آمده است عبارت است از ، عملی که افراد مجرم و متخلف با استفاده و با کمک از رایانه اقدام به کلاهبرداری از روش های مختلفی مانند؛ جعل اسناد افراد مختلف به نفع خود یا دیگران،برداشت وجه از طریق کارت های اینترنتی و حساب افراد مختلف،همچنین بهره بردن از امتیازات سایت ها و…می کنند. این عمل آنها در نهایت منجر به ضرر های مادی و معنوی بسیاری برای طرف مقابل که در دام کلاهبرداران اینترنتی افتاده است می گردد.

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که، در کلاهبرداری اینترنتی جرم مربوطه فقط به وسیله ی تغییراتی که شخص مجرم در سیستم مربوطه به وجود می آورد، رخ می دهد. به عبارتی ساده تر شخص به صورت مستقیم اقدام به کلاهبرداری و فریب افراد مختلف نکرده و کاملا این امر به صورت غیر مستقیم و از طریق دستکاری در رایانه رخ می دهد.

 

مراجع رسیدگی به کلاهبرداری اینترنتی

در موارد این چنینی معمولا این سوال پیش می آید؛ برای مثال اگر شخصی حسابی در تهران داشته باشد و شخص متقلب از شهر تبریز پول را از حساب وی برداشت کرده و به حسابی در شهر یزد واریز نموده باشد، چه مرجعی موظف به رسیدگی این پرونده خواهد بود؟
قانون گذار در کلاه برداری های اینچنینی، مرکز و شهری که شخص زیان دیده در آن حساب داشته است را موظف به رسیدگی پرونده ی وی خواهد کرد؛ بنابراین براساس فرضیه و مثالی که در متن بالا ذکر کردیم مرجع رسیدگی به پرونده ی کلاهبرداری اینترنتی فوق، شهر تهران خواهد بود.

 

راههای مقابله با کلاهبرداری اینترنتی

اکثر موارد یکی از راه های بسیار کارا و پر بازده کم کردن خرید های اینترنتی می باشد. یا به عبارتی فقط در صورت لزوم خرید اینترنتی  صورت می گیرد. پلیس فتا و قانون در این باره اشاره می نمایند که در زمان خرید اینترنتی حداکثر توجه و دقت رعایت گردد، چرا که این افراد با ارائه دادن لینک هایی به ظاهر مجاز از طریق ایمیل، شبکه های تبلیغاتی و…اقدام به دریافت اطلاعات شخصی شما به خصوص اطلاعات کارت شما می کنند.
قبل از هر خریدی از صحت سایت نام برده شده و کالای ارائه شده اطمینان حاصل کنید.

 

انواع کلاهبرداری اینترنتی

متاسفانه کلاهبرداری اینترنتی امروزه به شدت در حال گسترش و افزایش می باشد. به گونه ای که، روش ها و انواع مختلفی را می توان برای آن تعریف نمود.

نمونه های بارز و اصلی کلاهبرداری اینترنتی عبارتند از:

۱.کلاهبرداری فیشینگ

در روش فیشینگ فرد اقدام به ساخت صفحه های جعلی مشابه صفحه های اصلی می نماید. با اینکار افراد مختلف را فریب داده و بعد از به دست آوردن اطلاعات کارت آنها در فرصتی مناسب اقدام به برداشت وجه به صورت غیر مجاز از حساب آنها می نماید.

۲.کلاهبرداری نیجریه ای

بیشتر بازرگانان و تجار مشمول این روش خواهند شد. به این صورت که مجرم با دسترسی به اطلاعات پست الکترونیک تاجر به مکالمات وی با سایر شرکت های بزرگ دسترسی پیدا کرده و بعد از ساخت ایمیلی جعلی مشابه ایمیل شرکت مورد معامله به تاجر مربوطه پیامی ارسال نموده و بعد از ارائه ی شماره حساب از وی در خواست پول برای شروع همکاری می نماید. تاجر نیز به دلیل عدم آگاهی و توجه به آدرس ایمیل فریب خورده و میلیون ها دلار به حساب مجرم واریز می نماید.

۳.اسکمیر

این روش، روشی نو پا می باشد به این صورت که شخص مجرم با قرار دادن مدارهای مغناطیسی در دستگاه های خود پرداز و کارتخوان اقدام به ذخیره ی اطلاعات کارت افراد مراجعه کننده می کند و بعد از ساخت کارت های جعلی، عمل برداشت از حساب را انجام می دهد.

متاسفانه انواع کلاهبرداری اینترنتی به دلیل عدم آگاهی مردم و عدم اطلاعات کافی به سرعت در حال گسترش می باشد. ولی با وجود همه ی این موارد در هر شرایطی اگر قربانی چنین حقه ها و فریب هایی شدید بهترین کار مراجعه به پلیس و شرح موضوع می باشد. البته توجه به این نکته ضروری می باشد که افراد به صورت عادی قادر به رسیدگی به پرونده های کلاهبرداری اینترنتی نخواهند بود. بهترین و عاقلانه ترین کار کمک گرفتن از وکیلی کاربلد و متخصص در این زمینه می باشد. شما می توانید در صورت مواجهه با مشکلات کلاهبرداری اینترنتی، مراتب را با وکیل شیراز متخصص در کلاهبرداری های اینترنتی در میان گذاشته و سرعت رسیدگی به پرونده ی خود را تسریع بخشید.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر