آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

حذف نام همسر از شناسنامه هنگام طلاق

 

 

به طور کلی با ازدواج دوم نام همسر اول از شناسنامه حذف می شود. طلاق همیشه آخرین راه پیشنهادی ما به موکیلینمان است. با توجه افزایش آمار طلاق در شیراز، انتخاب وکیل خوب از دردسرهای بعدی جلوگیری می کند. حامد اسکندری وکیل شیراز 09171114836

 

حذف نام همسر از شناسنامه هنگام طلاق

 

قانون حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه دارای قوانین و جزییاتی است. افراد زیادی هستند که بعد از طلاق خواهان حذف نام همسر از شناسنامه خود هستند. با توجه به اینکه زوج از هم جدا شده اند هر گاه نگاهشان به شناسنامه می افتند خاطرات تلخ طلاق برایشان تداعی می شود. لذا در صدد هستند که نام همسر سابق خود را از شناسنامه پاک کنند.

مطابق قانون چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.


ازدواج همواره به عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت وخوشبختی افراد شناخته شده است. از همین روی قانونگذار بر آن شد تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر از اسناد سجلی زن و مرد وضع نماید.

 

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه هنگام طلاق

حذف نام همسر از شناسنامه هنگام طلاق نیز همانند حذف نام همسر از شناسنامه در دوران عقد فقط در صورتی امکانپذیر است که بین زن و شوهر نزدیکی واقع نشده باشد. در این صورت زن و مرد می توانند درخواست شناسنامه المثنی کرده و در آن نام همسر سابق خود و طلاق ثبت شده را حذف نمایند.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری افراد پیش بیاید این است که آیا منظور از عدمن وقوع نزدیکی، باکره بودن زن است؟ پاسخ این سوال خیر است. به این صورت که اگر زنی قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته و ازدواج دوم وی قبل از وقوع نزدیکی به طلاق منجر شود نیز می تواند نام همسر خود را از شناسنامه حذف کند. این مورد در صورتی امکانپذیر است که زن و مرد هر دو بر سر عدم وقوع نزدیکی توافق داشته باشند.

در قانونی دیگر همانطور که اشاره شد، هر کدام از زوجین با ازدواج مجدد و ثبت آن در دفاتر رسمی می توانند نسبت به حذف نام همسر از شناسنامه خود اقدام کنند.

 

حامد اسکندری، مجرب ترین وکیل شیراز 09171114836

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر