آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

حذف نام همسر از شناسنامه در دوران عقد

 

 

فوانین حذف نام همسر از شناسنامه در دوران عقد متفاوت و زمانبر است. شما با انتخاب وکیل طلاق در شیراز می توانید در کارها سرعت ببخشید چرا که بدون وکیل شیراز این امر بسیار زمان بر و هزینه بر است.

برای مردان ماجرا کمی ساده ‌تر از زنان است. حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان ‌پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه ‌بودن زوجه مطابق احکام قضائی و سند طلاق قابل استنباط باشد. همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می تواند با مراجعه به اداره ثبت احوال نسبت به حدف نام همسرش اقدام کند.

 

حذف نام همسر از شناسنه در دوران عقد

 

طبق قوانین جدید که از سال ٩٣ اجرایی شده‌ است، اگر طلاق قبل از رابطه جنسی صورت می‌گرفت، زن می‌توانست با ارائه گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه، مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرم‌های مربوطه، تقاضای صدور شناسنامه المثنی کند و در این صورت نام همسر سابق از شناسنامه او حذف می ‌شد. این حکم در مورد مرد نیز جاری بود و در صورت وقوع طلاق در دوران عقد، مرد نیز می ‌توانست اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه کند، اما اداره ثبت احوال از حذف نام همسر در طلاق ‌های بعد از برقراری رابطه جنسی خودداری می‌کرد.

چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌ اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد. ازدواج همواره به‌ عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل‌ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی افراد شناخته شده است. از این ‌رو، قانونگذار بر آن شد تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر از اسناد سجلی زن و مرد وضع کند. هر چند که این مقررات خالی از اشکال نیست، اما به نظر می ‌رسد که فواید آن بیش از مضراتش خواهد بود، اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد. از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت ‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه این ‌که عمدتا مسائلی این ‌چنینی در زمره خصوصی ‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این درحالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

 

حذف نام زن از شناسنامه مرد

مطابق این مقرره چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه ‌اش، می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد. در رابطه با این مقرره توجه به چند نکته قابل توجه است:

1)حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت ‌نام ایشان در شناسنامه فرد است، بنابراین به ‌صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی ‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

2)اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد. از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت ‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه این‌که عمدتا مسائلی این ‌چنینی در زمره خصوصی‌ ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این درحالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

3)از اطلاق واژه همسر دوم باید این ‌طور نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفا در مورد اختیار کردن همسر دوم امکان‌ پذیر خواهد بود و نه ازدواج‌ های بعدی، اما به نظر می ‌رسد که با وجود نقص این مقرره در این ‌خصوص، بتوان در ازدواج‌ های بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده کرد.

 

 

وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه

با توجه به اینکه حذف نام همسر از شناسنامه در دوران عقد قوانین زیادی داشته و همچنین نیاز به زمان و هزینه زیادی دارد، شما با اخذ وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه می توانید در بسیاری از این موارد صرفه جویی کرده و علاوه بر این بهترین نتیجه را نیز دریافت کنید. حامد اسکندری به طور کاملا قانونی به حذف نام همسر از شناسنامه در دوران عقد اقدام کرده و پس از آن شما هیچ گونه مشکلی از بابت اخذ پاسپورت، ویزا، گواهینامه و ... نخواهید داشت.

 

 

حامد اسکندری وکیل پایه یک دادگستری شیراز ، 09171114836

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر