آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

حکم غیابی چیست؟

 

 

در روند دعوی ، طرفین در تمام مراحل دادگاه حضور دارند اما در برخی موارد امکان دارد خوانده علیرغم اطلاع نتواند یا نخواهد در دادگاه حضور پیدا کند و همچنین امکان دارد خوانده اصلا از دعوی مطرح شده اطلاعی نداشته باشد به همین دلیل حکمی که در این شرایط صادر می‌شود حکم غیابی است و قانون گذار امکان واخواهی در خصوص حکم صادره را پیش بینی نموده است .

 

واخواهی چیست؟ 

مطابق با ماده ۳۰۵ قانون آیین دادرسی مدنی محکوم علیه غایب حق دارد به حکم غیابی اعتراض نماید و دادخواست واخواهی در دادگاه صادر کننده حکم غیابی قابل رسیدگی است و همچنین در ماده ۳۰۶ همین قانون بیان داشته مهلت واخواهی برای افراد مقیم کشور ۲۰ روز و برای افراد خارج از کشور ۲ ماه از تاریخ ابلاغ واقعی می‌باشد مگر اینکه معترض اثبات نماید عدم اقدام به واخواهی به دلیل عذر موجه بوده است و اگر دادگاه دلایل را موجه بداند قرار قبول دادخواست واخواهی را صادر می‌نماید و اجرای حکم متوقف می‌شود.
جهات زیر عذر موجه حساب می‌شود :

۱- فوت یکی از والدین، اولاد یا همسر
۲- مرضی که مانع از حرکت گردد
۳- پیش آمدن حوادث قهریه مانند سیل و زلزله
۴- حبس بودن یا توقیف به گونه ای که امکان طرح دادخواست واخواهی در فرجه نباشد.

 

مشاوره با وکلا برای حکم غیابی

بهره بردن از آگاهی‌ها و مشاوره ی حضوری ،غیر حضوری و آنلاین موسسه حقوقی حامد اسکندری که به قوانین و مقررات تسلط دارد می تواند راهگشا باشد . در مشاوره با حامد اسکندری وکیل دعاوی حقوقی در شیراز می‌توانید با حداقل هزینه بهترین تصمیم ها را بگیرید.


در اکثر مواقع می‌توانید قبل از اینکه دچار مشکل شوید از آن پیشگیری کنید که این امر باعث می‌شود از هزینه‌های زیاد دادرسی و دعاوی رهایی یابید اما گاهی اوقات به جهت اینکه اشخاص قبل از هر اقدام با وکیل مشاوره نمی‌گیرند دچار مشکلات و خسارات سنگین می‌شوند لذا منطقی این است که قبل از اقدام مراجعین مشکلات حقوقی خویش را با وکیل در میان بگذارند تا با مشاوره حقوقی نسبت به مشکل ایشان بررسی حقوقی صورت گیرد. شما نیز می‌توانید هم اکنون از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با ما در تماس باشید و از خدمات مشاوره و وکالت حامد اسکندری وکیل شیراز بهره مند شوید.

 

ابلاغ چیست؟

ابلاغ در لغت به معنای رساندن پیامی به شخصی است و در جریان رسیدگی طرفین باید از فرایند دادرسی و مراحل آن مطلع شوند و در اصل ابلاغ باید به خود شخص که طرف دعواست صورت گیرد ولی به دلیل اینکه همیشه این امکان وجود ندارد می‌توان ابلاغ را به اشخاص دیگر غیر از طرف دعوی نیز ابلاغ نمود و در همین خصوص دو نوع ابلاغ داریم :

ابلاغ واقعی

بهترین نوع ابلاغ، ابلاغ واقعی است زیرا به شخص مخاطب ابلاغ می‌شود و باعث اجرای بهتر عدالت می‌شود. در مورد ۱-اشخاص حقوقی حقوق عمومی (موسسات،اداره های دولتی) به رئیس دفتر یا قائم مقام آن تحویل داده می‌شود.۲- اشخاص حقیقی( هر یک از افراد جامعه یک شخص حقیقی حساب می‌شود) و ابلاغ مستقیما به آنها صورت می‌گیرد. ۳-در مورد اشخاص حقوقی حقوق خصوصی (شرکت ها) به مدیر یا دارنده ی حق امضاء ابلاغ می‌گردد.
از ماده ۶۸ الی ۸۳ قانون آیین دادرسی مدنی مفصلا در این خصوص توضیح داده شده است .

ابلاغ قانونی

در صورتی که خوانده از گرفتن اوراق ابلاغ امتناع نماید مامور ابلاغ موظف است امتناع او را در برگه ی اخطاریه قید کند و از همین روی بر اساس تبصره ی ماده ی ۸۱ تاریخ امتناع تاریخ ابلاغ محسوب می‌شود و کلیه ی مراحل و مهلت ها از همین تاریخ حساب می‌شود.
چنانچه مامور شخص را د رمحل نیابد ابلاغ را به یکی از بستگان تحویل می‌دهد.
خوانده یا بستگان در محل حاضر نبوده یا از گرفتن اوراق امتناع نمایند در این صورت مامور یکی از نسخه های ابلاغ را در محل الصاق می‌نماید.
در ادارات دولتی ابلاغ به رئیس دفتر یا قائم مقام او صورت میگیرد.
در صورت مجهول بودن آدرس خوانده مفاد دادخواست به درخواست خواهان و دستور دادگاه در یک نوبت در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار آگهی می‌شود.
اگر خوانده در حوزه ی دادگاه دیگری باشد ابلاغ توسط دفتر دادگاه صورت می‌گیرد و چنانچه در حوزه ی دادگاه نباشد ابلاغ با اعطای نیابت پست انجام می‌شود.

 

تفاوت حکم غیابی با حکم حضوری

حکم دادگاه حضوری می‌باشد مگر در مواردی که خوانده ، وکیل یا نماینده ی قانونی آن در هیچکدام از جلسات دادگاه حاضر نشده باشند و به طور کتبی نیز لایحه تقدیم نکرده و دفاع نیز نکرده باشند و یا احظاریه ابلاغ واقعی نشده باشد (ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی مدنی) . لازم به ذکر است برای اینکه حکم غیابی تلقی شود باید سه شرط فوق را همزمان داشته باشد.
بنا بر گفته ی حامد امیری وکیل پایه یک دادگستری منطبق بر قانون دادگاه در ذیل دادنامه حضوری یا غیابی بودن رای را مشخص می‌نماید و رای حضوری ظرف ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی در دادگاه تجدید نظر است و رای غیابی ظرف مدت ۲۰ روز قابل اعتراض در همان شعبه بدوی است و بعد از گذشت ۲۰ روز وقت واخواهی ۲۰ روز هم فرصت تجدید نظر آغاز می‌شود و مهلت اعتراض از تاریخ درج ابلاغ در سامانه ی ابلاغ یا ابلاغ سنتی می‌باشد.

در مواردی محکوم علیه در مرحله ی اجرا از موضوع آگاه می‌شوند و بدون هیچ ضمانتی اقدام به واخواهی می‌نماید که این موضوع موجب اطاله دادرسی و طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و دادسراها می‌گردد. پس از اتمام فرصت های اعتراض در آرای غیابی محکوم له باید برای اجرای حکم تامین مناسب بسپارد مانند ضامن، فیش حقوقی، سند ملک یا خودرو و جواز کسب تا در صورتی که بعد از اجرای حکم غیابی محکوم علیه حاضر گردد و مشخص شود محکوم له حقی نداشته و اجرای حکم باعث ضرر به محکوم علیه شده است بتواند از ضامن خسارت دریاف نماید (تبصره ۲ ماده ۶ قانون آیین دادرسی مدنی)
نکته ی قابل توجه این است که هزینه ی دادرسی واخواهی بر عهده ی محکوم علیه است و چنانچه وی مدعی اعسار از پرداخت هزینه ها شود در زندان باقی می‌ماند تا به پرونده ی اعسار وی رسیدگی شود و در صورت قبول اعسار از زندان آزاد می‌شود.
رأیی که پس از واخواهی اصدار می گردد به موجب قانون فقط نسبت به واخواه و وا خوانده مؤثر است و نسبت به شخصی که واخواهی نکرده مؤثر نمی باشد مگر در مواردی که دادنامه قابلیت تجزیه و تفکیک نداشته باشد که در این صورت نسبت به افرادی که مشمول حکم غیابی بوده ولی واخواهی نداشته اند نیز تسری خواهد داشت چنانچه در دعاوی واخواهی موضوع آرای غیابی نیاز به خدمات مشاوره و وکالت دارید می توانید از طریق راه های موجود در سایت نسبت به اخذ نوبت مشاوره و وکالت اقدام نمایید.

حامد اسکندری وکیل دعاوی حقوقی در شیراز در این زمینه آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد و با توجه به پیچیدگی دعاوی حقوقی حضور حقوقدان مشرف به قوانین می تواند در اموری چون آرای غیابی، نحوه ی طرح واخواهی و دفاع مؤثر باشد.

موسسه وکالت حامد اسکندری وکیل پایه یک دادگستری در شیراز بدواً مشکل مراجعین را بررسی و چنانچه امکان انجام خدمات وکالت باشد وکالت افراد را پذیرا می گردد. جهت بهره مندی از خدمات وکالتی حامد اسکندری از خدمات حضوری و غیر حضوری استفاده نمایید.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر