آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

دعاوی کیفری سرقت-وکیل سرقت شیراز

 

 

سرقت یعنی دزدیدن، برداشتن و ربودن مالی که متعلق به دیگری می باشد. در تمامی موارد مربوط به سرقت، سارق:(فردی که مالی را دزدیده) باید مالی را که دزدیده است را به صاحب اصلی آن برگرداند و در صورتی که اصل مال موجود نباشد باید قیمت آن را پرداخت کند و قیمت مال دزدیده شده بر اساس قیمت روز محاسبه می شود.

 

وکیل سرقت در شیراز

 

سارقان در سرقت اموال دیگران انگیزه های مختلفی دارند، انگیزه برخی از سارقان، فروش مال دزدی شده و بدست آوردن پول است.

برخی از سارقان نیز برای انجام برخی از جرایم سرقت می کنند، مثلا سرقت خودرو و استفاده از آن در آدم ربایی یا قاچاق مواد مخدر و یا ارتکاب جرایم دیگر. انگیزه برخی از سارقان نیز استفاده از مال مسروقه است.

بنابراین پس از آنکه سرقت صورت گرفت، سارق یا سارقان قصد نقد کردن این اموال را دارند و غالباً هدف از سرقت، تحصیل و به دست آوردن وجه می باشد.

قانون تکلیف همه کسانی را که اموال سرقتی را می فروشند، می خرند یا آنها را پنهان می کنند بخوبی روشن نموده است. پس کسانی که آگاهانه در این مسیرها قرار می گیرند باید بدانند قانون آنها را مجرم می داند.

قانون می گوید هرگونه مداخله در مال مسروقه چه به صورت مورد معامله قرار دادن آن یا مخفی کردنش باشد به شرط آن که افراد از سرقتی بودن این اموال باخبر باشند، مرتکب جرم شده و اگر مالخر خرید و فروش اموال سرقتی را حرفه خود قرار داده باشد، به اشد مجازات محکوم خواهد شد.

در این میان کسی که مال مسروقه را خریده و بابت آن پولی پرداخته، چه این عمل را با علم انجام داده باشد و چه از آن بی خبر باشد باید مال را به صاحبش برگرداند و پولی را که پرداخته از سارق مطالبه کند.

 

انواع سرقت

در قانون انواع سرقت را به سرقت تعزیری و سرقت حدی تقسیم بندی کرده اند که در این بخش به توضیح آنها می پردازیم.

سرقت تعزیری: سرقتی که شرایط حدی در آن وجود نداشته باشد سرقت تعزیری است. سرقت تعزیری خود به دو نوع سرقت تعزیری ساده و سرقت تعزیری مشدد تقسیم بندی می شود.سرقت تعزیری ساده، شرایط  تشدید مجازات را ندارد، اما سرقت تعزیری مشدد شرایط تشدید مجازات از جمله سرقت مسلحانه، سرقت در شب، سرقت از منزل مسکونی، استفاده از کلید ساختگی، سرقت همراه با آزار و تهدید و ... را دارد.

سرقت حدی: چنانچه سرقت تمام شرایط زیر را داشته باشد، سرقت حدی است:

 • مالکیت داشتن مال مسروقه از لحاظ شرعی
 • نگهداری مال در حفاظ یا محل خاص
 • تخریب و از بین بردن حفاظ مال
 • خارج کردن مال از حفاظ
 • مخفیانه بودن سرقت
 • ارزش مال در هنگام خروج از حفاظ معادل چهار و نیم سکه طلا باشد
 • مال مسروقه عمومی، دولتی یا وقفی نباشد.
 • سرقت در زمان قحطی نباشد.
 • صاحب مال شکایت کند
 • عدم بخشش سارق از طرف صاحب مال قبل از اثبات جرم
 • به دست مالک نرسیدن مال قبل از اثبات جرم
 • مال مسروقه خود به سرقت نرفته باشد
 • مالک نشدن سارق بر مال قبل از اثبات جرم

 

مجازات سرقت

مجازات سرقت با توجه به اینکه سرقت از چه نوعی باشد، تعیین می شود و به صورت زیر است.

مجازات سرقت تعزیری

 • مسلح بودن سارق و آزار رساندن به دیگران: 74 ضربه شلاق و 3 ماه تا 10 سال حبس
 • سرقت مسلحلنه گروهی در شب: 74 ضربه شلاق و 5 تا 15 سال حبس
 • راهزنی: 74 ضربه شلاق و 3 تا 15 سال حبس
 • کیف زنی و جیب بری: 74 ضربه شلاق و 1 تا 5 سال حبس
 • سرقت لوازم، تجهیزات و تاسیسات عمومی: 1 تا 5 سال حبس

مجازات سرقت حدی

 • بار اول قطع 4 انگشت دست راست سارق به گونه ای که کف دست و انگشت شست وی باقی بماند.
 • بار دوم قطع پای چپ از پایین برآمدگی به طوری که محل مسح و نصف قدم باقی بماند.
 • بار سوم حبس ابد
 • بار چهارم اعدام

 

مشارکت در سرقت

شریک جرم کسی است که به قصد ارتکاب جرم با فرد یا افراد دیگری در انجام عملیات مادی جرم معینی مشارکت و همکاری کند.

گاهی ملاحظه می‌شود که یک فرد به تنهایی قصد ارتکاب جرمی را کرده و آن را به انجام می‌ رساند که در این صورت این فرد را «فاعل جرم» یا «مباشر جرم» می‌نامند.

اما غالباً اتفاق می‌افتد که برای ارتکاب مراحل مختلف یک جرم، چند نفر نقشی را بر عهده می‌گیرند؛ مثلاً شخصی نقشه اصلی سرقت از مغازه ای را طرح می ‌نماید ، دیگری مسئول تهیه وسایل لازم برای ارتکاب جرم می‌شود، چند نفر عملاً اقدام به ربایش مال می کنند و بالاخره شخص دیگری اشیاء مسروقه را در منزل خود مخفی و نگهداری می‌نماید تا پس از مدتی آنها را به فروش رسانیده و منافع آن بین اشخاصی که همکاری مجرمانه داشته ‌اند، تقسیم شود.

البته بدیهی است که همه این افراد به درجات مختلف دارای مسئولیت کیفری بوده و به اعتبار نوع و میزان همکاری در جرم، بر طبق مقررات جزایی مجازات خواهند شد، منتها اگر همکاری و مساعدت این چند نفر با هم در عملیات اجرایی جرم باشد، آنها را «شرکای جرم» و هر یک از آنها را «شریک جرم» می‌نامند؛ اما اگر برخی از این افراد در عملیات اجرایی جرم شرکت نکنند و صرفاً شرکای جرم را تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید و … کنند، معاون جرم نامیده می‌شوند و معمولاً مجازاتی خفیف ‌تر از شرکای جرم را دارا هستند.

 

تعریف شریک جرم

شریک جرم کسی است که به قصد ارتکاب جرم با فرد یا افراد دیگری در انجام عملیات مادی جرم معینی مشارکت و همکاری نماید. به عبارت دیگر، شریک جرم به کسی اطلاق می‌شود که با همکاری یک یا چند نفر دیگر یک جزء از عملیات مادی و محسوس جرم معینی را انجام دهد به نحوی که هریک از آنها فاعل مستقل آن جرم شناخته شوند؛ مانند اینکه دو نفر به قصد سرقت وارد منزل شخص دیگری شوند و متفقاً اموال متعلق به صاحب‌خانه را جمع آوری کرده و با خود ببرند. در این واقعه، چون هر یک از آنها در ربودن مال متعلق به دیگری مشارکت داشته، شرکای جرم یا مباشرین سرقت نامیده شده و مستحق مجازات هستند.

 

مجازات شریک جرم

با توجه به اینکه شرکت در جرم زمانی مصداق پیدا می‌کند که چند نفر با همکاری و مساعدت یکدیگر، عملیات اجرایی تشکیل دهنده جرم را تحقق بخشند و با عنایت به اینکه مجازات شریک در جرم، مجازات فاعل مستقل آن خواهد بود، لذا هر شریک جرم یک مباشر جرم توصیف شده و علی القاعده مجازات مباشر جرم را دارد از طرف دیگر هر شریک جرم عهده ‌دار مسئولیت کامل اقدامات انجام شده توسط خود را داشته و با وی به همان نحو عمل می‌شود که با مباشر جرم باید عمل شود. در واقع، مسئولیت کیفری شریک در جرم کاملاً مشخص بوده و به هیچ وجه ارتباطی با مسئولیت کیفری سایر شرکا پیدا نخواهد کرد و به همین جهت هر شریک می‌تواند به تنهایی مورد تعقیب قرار گیرد.

مثلاً اگر پدری با مشارکت برادر خود مبادرت به سرقت مخفیانه اموال فرزند خود نماید، علیرغم اینکه پدر بر اساس قانون مجازات اسلامی مستوجب مجازات حد نیست، لیکن برادر وی که در ربودن مخفیانه مال برادرزاده خویش نقش اجرایی داشته است، با احراز شرایط لازم برای سرقت حدی، مستحق مجازات حد خواهد بود.

همچنین مجازاتی که علیه یک شریک جرم اعمال می‌گردد؛ کاملاً مستقل از کیفری است که علیه سایر شرکای وی قابل اعمال است. یعنی اینکه مجازات و عدم اعمال مجازات بستگی به خود شریک داشته و کیفیات مخففه یا مشدده برای هر بزهکاری با توجه به موقعیت و وضعیت و خصوصیات جسمانی و روانی، خانوادگی، شغلی و عکس العمل وی در زمان ارتکاب جرم و پس از آن، جداگانه در نظر گرفته شده و اثری نسبت به سایر شرکاء ندارد.

در مورد جرایم غیر عمدی هم که ناشی از خطای دو نفر یا بیشتر می باشد، مجازات هر یک از شرکا مجازات فاعل مستقل است و اگر تأثیر مداخله و مباشرت شریک در حصول جرم ضعیف باشد، دادگاه می‌تواند مجازات وی را به تناسب تأثیر عمل، تخفیف دهد.

 

وکیل سرقت در شیراز

موضوع سرقت توسط وکیل دعاوی کیفری رسیدگی می شود و اگر شکایت سرقت توسط وکیل شیراز پیگیری شود چه مزایایی دارد؟

مدت زمان اثبات جرم سرقت و محکومیت سارق کمتر می شود.

نیاز به حضور شاکی در دادگاه نیست.

در صورت شناسایی اموال وکیل می تواند آن را فورا توقیف کند.

وکیل می تواند بعد از محکومیت سارق به رد مال، برای استرداد مال اقدام کند.

وکیل می تواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام کند و نیاز به حضور شاکی نخواهد بود.

 

 

حامد اسکندری، بهترین وکیل شیراز 09171114836

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر