آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

وکیل مزاحمت برای بانوان در شیراز 

 

 

بی شک هدف سازماندهی جمعی و مقصود از ایجاد مقررات در هر جامعه‌ای، صیانت از حقوق و آزادی‌های اشخاصی است که جامعه را تشکیل می دهند . تجربه ثابت کرده است که برآورده کردن مصالح اشخاص و نگهداری منافع جامعه، در پرتو احترام به حقوق و آزادی اشخاص آن ، میسر و آماده می شود. به این خاطر، هم اکنون قانون به عنوان نماد قدرت اجتماعی، ابزاری است جهت ممانعت از هر گونه برخورد و تعدی به حقوق فردی و اجتماعی. در حال حاضر مقنن تلاش کرده است که با ایجاد و اجرای درست قانون، حقوق و آزادی‌های اشخاص جامعه را در درجه عالی خود محارست کند. کودکان و بانوان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه به حساب می آیند. به این علت، در مقررات کشورهای گوناگون، مانند کشور ما، جهت برخورد با تعدی به حقوق این اقشار ، ضوابط و مقررات مخصوصی ایجاد شده است. در ادامه مطلب، این ضوابط را بررسی خواهیم کرد.

 

شرح مزاحمت برای بانوان یا اطفال

براساس قانون مجازات اسلامی، هر فردی در مکان های عمومی یا معابر ، متعدی و مزاحم اطفال یا زنان شود یا با کلمات و حرکات عکس هنجارها ، آبرو و اعتبار به آنان توهین نماید به ۲ تا ۶ ماه زندان و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود .معمولا جرم توهین و تعدی برای اطفال و بانوان پیرو حکم کلی هتک حرمت اشخاص است اما توجه به جمله بالا کاملا نشان می دهد که جهت وقوع این جرم الزامی است شرایطی وجود داشته باشد.

 

حامد اسکندری وکیل مزاحمت بانوان در شیراز

حامد اسکندری مجرب ترین وکیل مزاحمت برای بانوان در شیراز دانش آموخته رشته حقوق خصوصی و دارای پروانه پایه یک وکالت مهیا برای ارائه خدمات وکالت و مشاوره در انواع دعاوی حقوقی ، کیفری ، خانواده ، بیمه ، تجاری ، تعزیرات ، اداره کار ، شهرداری و امور گمرکی همچنین انجام تخصصی امور ثبتی و قراردادها و شرکت ها با تکیه بر اطلاعات علمی و تعهد کاری می باشد.

جرم

در صورتی که شخصی با حرکات و کارهای موهن خود زمینه های هتک حرمت زن یا کودک را مهیا کند مجرم است.

قربانی جرم

بزه دیدگان جرم توهین و تعدی به بانوان و کودکان ، صرفا افراد جنس مونث و کودکان اند . پس تعدی و آزار رساندن به افراد مذکر در معابر و مکان های عمومی شامل حکم این ماده نمی شود . وکیل مزاحمت برای بانوان در شیراز می گوید دلیل این کار عدم توانایی کودکان در پشتیبانی از خود و رعایت مقررات اخلاقی و طبیعت حساس و ظریف زنان است که از لحاظ دینی و عرفی واجب بودن این امر توجیه می شود.

هدف انجام جرم

آزار رساندن یا توهین به جنس مونث و کودکان در معابر و مکان های عمومی جز جرایم عمدی محسوب می شود . پس بودن هدف مجرمانه جهت تحقق اعمال موهن یا ایجاد مزاحمت از سمت فاعل مفروض خواهد بود و احتیاجی به احراز ندارد. البته احراز عکس این بحث از سمت متهم، سبب برطرف شدن مسئولیت کیفری وی می شود .

بخشش

بخشش شاکی می‌تواند به عنوان یکی از دلایل تخفیف جزای متهم اثر گذار باشد. اما با بخشش شاکی، تعقیب یا اجرای جزای متهم متوقف نمی شود.

حیثیت عمومی

جرم مجازات و تعدی به بانوان و کودکان در معابر و مکان های عمومی در دسته جرائم دارای حیثیت عمومی قرار می گیرد . به این معنی که بخشش شاکی تنها می‌تواند به عنوان یکی دلایل تخفیف جزای آن یا تبدیل آن به گونه ای که برای اوضاع متهم بهتر باشد مورد استناد دادگاه قرار گیرد.

 تعلیق مجازات

دادگاه این امکان را دارد که اجرای همه یا بخشی از مجازات را با رعایت شرایط زیر از ۲ تا ۵ سال معلق نماید:

– کسی که حکم برای او صادر شده سابقه محکومیت قطعی به مجازات حد قطع یا نقص عضو، زندان بیش از یک سال در جرایم عمدی و جزای نقدی به مبلغ بیش از ۲ میلیون ریال نداشته باشد و دوبار یا بیشتر به خاطر جرم‌های غیرعمدی با هر اندازه مجازات، ‌محکومیت قطعی نداشته باشد.

– دادگاه با بررسی شرایط اجتماعی و گذشته زندگی فردی که حکم برایش صادر شده و شرایط و اوضاعی که سبب انجام جرم شده است، اجرای همه یا بخشی از مجازات را صحیح نداند.

 

هدف از تعدی و آزار رساندن به اطفال و بانوان

انجام دهنده جرم با حرکات و کارهای موهن خود زمینه های هتک حرمت زن یا کودک را مهیا کرده، مانند این که با اصرار آنان را در معابر و مکان های عمومی دنبال کند، اما با وجود انتقاد و ابراز کراهت بانو یا کودک از کار او، او باز هم این کار خود را ادامه دهد.

مزیت های قانونی

مطابق گفته ی وکیل مزاحمت برای بانوان در شیراز مزاحم ها در همه دنیا وجود دارند. به این خاطر، خود بانوان متقاضی پشتیبانی خاص قانون‌گذار و مسئولان قضایی از این افراد جامعه هستند و این گونه پشتیبانی ها همیشه مورد استقبال عموم بوده است.

رفتارها و کارهای انجام دهنده جرم

این جرم به دو شکل محقق می شود :

۱٫ ایجاد مزاحمت‌ و تعدی نسبت به کودکان و بانوان در معابر یا مکان های عمومی
۲٫ انجام کار موهن در یکی از این دو مکان نسبت به افراد ذکر شده

 

مجازات مزاحمت برای بانوان و اطفال

در قانون اساسی و در ماده۶۱۹ قانون مجازات اسلامی برای انجام مزاحمت خیابانی مجازات پیش‌بینی شده است و بر مبنای آن هر فردی در مکان های عمومی یا معابر متعدی یا مزاحم کودکان یا زنان شود یا با کلمات و اعمال عکس آیین و آبرو به آنان توهین نماید ، به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ضربه شلاق محکوم می‌شود.اما در صورتی که این جرم در نتیجه توطئه قبلی و گروهی محقق شود، هر کدام از انجام دهندگان به بیشترین جزای معین شده محکوم خواهند شد.

اهمیت آزادی روان

آزادی روان که مثل آزادی تن و بدن، یکی از الطاف الهی است و از آزادی‌های با اهمیت فردی و اجتماعی به حساب می آید ،‌ به معنی این است که هر فردی در حدود مقررات و نظامات اجتماعی این امکان را داشته باشد که آزادانه و با علاقه شخصی، به اعمال یا ترک امور متداول و عادی در ارتباط به زندگی اجتماعی خود مبادرت ورزد و هیچ فردی بی علت متعدی و مزاحم او نشود.

مکان های عمومی

مقصود از «اماکن عمومی» مکان هایی است که در ساعاتی از شبانه‌روز جهت رفت و آمد افراد برپا و مهیا باشد، مثل ادارات دولتی، بازار،‌ نمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها، ‌قهوه‌خانه‌ها، کافه‌قنادی‌ها و ‌اتوبوس‌ها. پس توهین و تعدی در مکان های خصوصی، مثل منزل و خانه افراد، هر چه قدر هم آشکار و با وجودش انجام شود ، شامل حکم این ماده قانون مجازات اسلامی نمی شود.

پس برای اینکه این کار دقیقا نمونه ای از جرم «مزاحمت برای بانوان و اطفال» محسوب گردد ، الزامی است مکان محقق شدن آن اماکن عمومی یا معابر باشد.بودن یا نبودن شاهدان جهت رخ داد جرم در این معابر شرط نیست.
هر وقت فردی از طریق تلفن یا سایر دستگاه‌های مخابراتی برای افراد مخصوصا بانوان مزاحمت ایجاد کند ، به غیر از اجرای مقررات ویژه شرکت مخابرات، به یک تا شش ماه زندان محکوم می گردد.

 روش قانون‌گذار ایران

قانون‌گذار ایران جرم ایجاد مزاحمت برای بانوان در مکان های عمومی را یکی از نمونه های «جرم های علیه آزادی روان‌ افراد »، به شکل جداگانه در ضوابط جزایی قابل پیگیری و مجازات اعلام نموده است.

 

ملاک و مقررات تشخیص کارهای توهین‌آمیز

ملاک و قانون تشخیص کارهای موهن و مزاحمت عکس هنجارها و حیثیت طرف جرم، عرف و عادت متداول در مکان محقق شدن جرم است. بر مبنای این عرف و عادت، دادگاه حرکات و کلمات عکس هنجارها و مزاحمت برای بانوان و اطفال را ثابت خواهد کرد.
وکیل مزاحمت برای بانوان در شیراز می گوید تعداد زیادی از قربانیان مزاحمت‌های خیابانی، آن را بخشی از زندگی خود پذیرفته اند. اکثر قربانیان این مزاحمت‌ها تلاش می‌کنند تا جایی که امکان دارد سریعا از مکان بگریزند. زنان کمی هستند که در رویاوریی با مزاحمت خیابانی با متعدیان درگیر شده یا صدای انتقادشان بلند می شود. حتما اگر همه بانوان مطلع باشند که مزاحمت خیابانی، جرم است، شرایط کمی دگرگون خواهد شد.

اما خوب است بدانید مزاحمت برای بانوان در سطح جامعه در همه کشورهای جهان متداول است و جرم به حساب می آید . برای نمونه در چین جزای مردی که مزاحم بانویی شود و توسط پلیس دستگیر شود، این است که او را در مکان وقوع جرم برای ۱۲ ساعت به تنه درختی می بندند تا در دید عموم قرار گیرد و از نگاه عابران شرمنده شود . و اشنایان او با با دیدن او در این حالت، او را سرزنش کنند و دیگر با او معاشرت نکنند.

موسسه وکالت حامد اسکندری، وکیل مزاحمت برای بانوان در شیراز با استفاده از تجربیات بهترین وکیل شیراز و ارزیابی اولیه حقوقی ، مشکل مراجعین را بررسی کرده و بهترین راه کار ها را به آنان ارائه می دهد . حامد اسکندری وکیلی با تجربه و با سابقه و علم حقوقی به شما در کلیه امور حقوقی کمک می کند تا به موفقیت دست یابید .وکیل مجرب در شیراز

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر