آدرس: چهارراه زرگری، بلوار مطهری شمالی، روبروی دانشکده علوم و معارف قرآنی ، ساختمان میرداماد 2، طبقه 3، واحد 3

تفکیک سند مشاع

 

 

همانگونه که در مباحث قبلی ذکر شد ملک مشاع دارای چند مالک است. اگر با تقاضای یکی از شرکا یا همه ی آن ها ملک ملک تقسیم شود به آن مفروز می گویند. تفکیک سند مشاع، تقسیم کردن اموال غیر منقول از قطعات بزرگ به قطعات کوچک است. در مراحل تفکیک سند مشاع بعد از طی مراحل قانونی و عملیات افراز، شرکا در سهم خود حق تصرف دارند. معمولا انجام این کارها جهت تفکیک سند مشاع زمان بر و نیازمند وکیلی متخصص در این زمینه است. حامد اسکندری وکیل پایه یک در شیراز در کوتاهترین زمان کلیه ی کارهای مفروز شدن ملک را انجام می دهد. برای تماس با وکیل شیراز جهت تفکیک سند مشاع با شماره 09171114836 تماس برقرار کنید.

 

مراحل تفکیک سند مشاع

  • در اولین مرحله از تفکیک سند مشاع، وقتی که قطعات تقسیم شد و سهم هر فرد مشخص گردید، برای صدور سند مالکیت مفروز اول در اداره ثبت و اسناد باید سند اولیه ملک باطل گردد و تقسیم نامه تنظیم شود.
  •  بعد از تنظیم تقسیم نامه در تفکیک سند مشاع، صورت مجلس تفکیکی تنظیم شود که در آن حدود مساحت هر قطعه تقسیم شده مشخص می شود و صورت مجلس برای صدور سند مفروزی به ثبت و اسناد ارائه می شود.
  • وقتی که تفکیک سند مشاع صورت می گیرد و تقسیم نامه تنظیم می شود، برای هر مالک سهم مفروزی تعیین شده و اسناد و مدارک ملک مشاع همراه با تقسیم نامه از طرف دفترخانه ها به اداره ثبت و اسناد ارسال می شود .
  • با ابطال سند اولیه در تفکیک سند مشاع، سند مفروزی برای مالکان صادر می شود .

 

صورت مجلس تفكیكی و تقسیم نامه چه تفاوتی دارند؟

  • بعد از اینکه ساختمان پایان کارش را گرفت، توسط اداره ثبت و اسناد صورت مجلس تفکیکی تهیه می  شود. این صورتجلسه به تعداد واحدها و مساحت هر واحد  و شماره گذاری آنها می پردازد .
  • اگر ملک قبل از تفکیک سند مشاع متعلق به یک نفر باشد، تنظیم صورت مجلس متعلق به همان شخص است. ولی اگر ملک مشاعی بوده و متعلق به چند نفر باشد کل واحد ها تفکیک شده و برای نفر هر سهمی که دارند مشخص می شود .
  • مالکین واحدهای مستقلی ندارند و همه در تمام واحدها سهم دارند، تا وقتی که در دفترخانه تقسیم نامه را تنظیم می کنند.  در این مرحله از تفکیک سند مشاع مالكین به نسبت سهم خود تعدادی از واحدها را بطور شش دانگ انتخاب کرده و بعد از آن سندی به نام تقسیم نامه تنظیم می شود و به موجب آن اداره  ثبت اسناد می تواند برای هر واحد یا قطعه سند مالكیت صادر نماید.
  • در تفکیک سند مشاع صورت مجلس تفكیكی ، مقدمه ای برای تقسیم نامه است .
  • برای اینکه تفکیک سند مشاع انجام گردد، باید بعد از تهیه صورت مجلس تقسیم نامه تنظیم شود. در غیر این صورت تهیه صورت مجالس توسط اداره ثبت بیهوده است.
  • جهت تفکیک سند مشاع تنظیم تقسیم نامه برای هر یک از مالکین الزامی است. اگر مالیکن نسبت به تقسیم نامه رضایت نداشته باشند، دادرس کارشناسی را برای حل مشکل مشخص می کند.

 

 

 

اعتبار سند مشاع ، مراحل انتقال سند زمین مشاع ، سند مشاع برای وثیقه ، سند تک برگ مشاع ، مراحل دریافت سند تفکیکی زمین ، تفکیک سند آپارتمان ، سند زمین مشاع چیست

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر